נכות מעבודה

נפגע תאונת עבודה או מחלת מקצוע יעמוד בפני ועדה רפואית של ביטוח לאומי, שתקבע דרגת נכות מעבודה. 

אחוזי נכות

שנה מהתאונה, או פרק זמן סביר מהניתוח האחרון (ולפחות 3 חודשים), ועדה רפואית תקבע אחוזי נכות לצמיתות. זה יקרה בנקודת הזמן שממנה לא צפויה הטבה נוספת. 

קצבת נכות מתאונת עבודה או מענק נכות?

הפער בין קצבת נכות מתאונת עבודה או מענק נכות עצום ולכן כדאי לשאוף לקצבה. בגיל פרישה בוחרים בין קצבת זקנה לנכות, הגבוה מבין השתיים. מקצבת נכות מעבודה או ממענק נכות מעבודה לא מנכים מס הכנסה או מס כלשהו אחר. מענק או קצבה תלויים בגובה הנכות:

ניכוי מצב קודם

ניכוי מצב קודם אפשרי רק בתנאים מסוימים:

  • בחבלת גב: אם הסעיף הספציפי המקנה אחוזי נכות הוא בגין הגבלה בתנועות, הוועדה יכולה לקזז מצב קודם. אבל רק אם הייתה הגבלת תנועה לפני הפגיעה. בפס"ד וקנין היה בעברה של הנפגעת שבר דחוס אך לא הגבלה בתנועות הגב, ולכן קבע בית הדין כי אין לקזז מנכותה בגין מצב קודם.

  • בהתקף לב: בפסק דין יונה הררי (עב"ל 85/06) הועדה ניכתה 25% בשל סתימת עורקים קודמת. בית הדין הארצי לעבודה קבע שאסור היה לה לעשות זאת. כך גם בחיים דדוש (עב"ל 755/07).

4 דרכים להגדיל את קצבת נכות מעבודה

תקנה 15

תקנה 15 מאפשרת הגדלת אחוזי הנכות הרפואית. בעד 50%. זאת, אם לנכות השפעה על המקצוע לצד ירידה בהכנסות (אותה פירשה הפסיקה בכ1/4 ומעלה). קרא עוד בלחיצה על האייקון.

נכה נזקק

אם הנפגע לא שב לעבודה, ניתן להאריך את דמי הפגיעה בנכות זמנית / בטיפולים או בשיקום ארוך.

קצבה מיוחדת לנפגע עבודה

נכה עבודה, שנקבעה לו דרגת נכות לצמיתות מעל 75% זכאי לקצבה מיוחדת (סעיף 112 לחוק) וללא הגבלת הכנסה. נפגע רגליים: גם בנכות של מעל 64%.

שיקום

פניה למדור שיקום תאפשר לנפגע ללמוד מקצוע או עיסוק חדש. זאת על חשבון ביטוח לאומי. בזמן הלימודים ביטוח לאומי משלם שכר.

מוות בתאונת עבודה

מוות בתאונת עבודה מקנה קצבה חודשית. גם אם הייתה הכרה בפגיעה בעבודה שנים לפני, נניח עקב אירוע לב בעבודה, והמוות עתה הוא בגלל סיבוך של לב, המוות יוכר כקשור לתאונת עבודה. קצבת תלויים (המשולמת במקרה מוות מתאונת עבודה) גבוהה פי כמה מקצבת שארים (כשהמוות לא קשור לתאונה). היא מחושבת כתלות בשכר.

קצבת זקנה וקצבת נכות מעבודה

עד איזה גיל מקבלים קצבת נכות? מבוטח זכאי לבחור בקצבה הגבוהה מבין קצבת זקנה וקצבת נכות מעבודה. בגיל 67 ישולם לו מענק חד פעמי במקום קצבת הנכות מעבודה, וקצבת הנכות או הזקנה אם היא גבוהה יותר תמשיך ותשולם לו.

ניכוי תקבולי ביטוח לאומי בנכות מעבודה

כספים שמשלם ביטוח לאומי כגין נכות מעבודה ינוכו מתביעת הפיצויים בבית המשפט, בדר״כ כנגד המעביד. במענק, קל לדעת מה לנכות כי הסכומים כבר שולמו בעבר.

מה בקצבת נכות מעל 19% שעודנה משולמת?

אקטואר שהוא רו״ח יבצע היוון של הסכומים העתידיים (כי הרי כסף של העתיד אינו ערך הכסף בהווה). 

היוון של קצבה חודשית

כמה הלכות נוספו לעקרון הזה:

(א) "ניכוי מן הניכוי": מנכים תחילה את אשר היה זכאי הנפגע לקבל גם בלי התאונה. נניח, קיצבת שאירים. באופן כזה גדל סכום הפיצויים שאותו מקבל הנפגע (ע"א 9209/03 עיזבון המנוח יניב ניסן ז"ל נ' הכשרה).

(ב) תובע שלא יתבע את ביטוח לאומי ינכו לו מהסך שנפסק ״ניכוי רעיוני" של הסכום שיכול היה לקבל. עם זאת, לא מנכים רעיונית כאשר לא מדובר בשירות מעביד (ת"א 25671-01-12 י.נ. נ' אבו חיט).

(ג) בעניין רע"א 6563/15 פלוני נ' מיטרני, קיבל התובע פיצוי נזיקי בגין מספר נכויות רב יותר מאשר הנכויות בביטוח לאומי. לכן דרשה הנתבעת "להכריח" את התובע להגיש תביעת נכות כללית. הם רצו שהיא תכלול גם את התחומים שהוכרו (סוכרת ונוירולוגיה), וטענה שאחרת יש לבצע ניכוי רעיוני. בעליון דחו את הדרישה.

קטיעת אצבע בכף יד של כדורגלן לא תשפיע עליו ולא תפעיל תקנה 15. אבל היא כן תקטע קריירה של פסנתרן, וההיפך, אם מדובר בכף הרגל.

Author picture

עו״ד אורן בושרי

צור קשר

בחן את עצמך

5/5