נכות מעבודהנכות מעבודה היא השלב השני בתהליך מול הביטוח הלאומי לאחר תאונת עבודה. 

מאיזה אחוז נכות מקבלים קצבה?

מי שנכותו היציבה היא 9-19%, יקבל מענק. 19% ומעלה? קצבה חודשית. הפער בין קצבה ומענק הוא עצום ולכן כדאי לשאוף לקצבה. בגיל פרישה ניתן יהא לבחור בין קצבת זקנה לנכות.

תקנה 15

המשל על הכדורגלן והפסנתרן 

תקנה 15 מאפשרת הגדלת אחוזי הנכות הרפואית בעד 50%. זאת, אם לנכות השפעה על המקצוע לצד ירידה בהכנסות (אותה פירשה הפסיקה בכ1/4 ומעלה). קטיעת אצבע בכף היד לא תשפיע על כדורגלן, אבל היא תקטע קריירה של פסנתרן. חוזר ביטוח לאומי בעניין: כאן.

מוות בתאונת עבודה

מוות בתאונת עבודה יותיר קצבה חודשית מביטוח לאומי. אם המוות הוא תוצאה ישירה של התאונה וודאי. אבל לא רק. גם אם הייתה הכרה בפגיעה בעבודה שנים לפני, נניח עקב אירוע לב בעבודה, והמוות אחרי שנים בגלל סיבוך של לב.

מה ההבדל בין קצבת שאירים לקצבת תלויים?  אם קצבת שארים תוערך ב 1,500 שקל לחודש קצבת תלויים גבוהה פי כמה.

קצבה מיוחדת

נכה עבודה שנקבעה לו דרגת נכות לצמיתות מעל 75% זכאי לקצבה מיוחדת (סעיף 112 לחוק) בנוסף לקצבת הנכות וללא הגבלת הכנסה. נפגע רגליים זכאי גם בנכות של מעל 64%. 

מצב רפואי קודם

אם הסעיף הספציפי המקנה אחוזי נכות הוא בגין הגבלה בתנועות, הוועדה יכולה לקזז מצב קודם רק אם הייתה קיימת הגבלת תנועות בעבר. בפס"ד וקנין תועד בעברה של הנפגעת שבר דחוס אך לא הגבלה בתנועות הגב, ולכן קבע בית הדין כי לא ניתן לקזז מצב קודם. בפסק דין יונה הררי (עב"ל 85/06) הועדה ניכתה 25% בשל סתימת עורקים ובית הדין הארצי לעבודה קבע שאסור זאת. גם בחיים דדוש בעב"ל 755/07 

דילוג לתוכן