נכות מעבודה

ביטוח לאומי

נכות מעבודה היא השלב השני בביטוח לאומי של נפגע תאונת עבודה או מחלת מקצוע. בשלב הראשון עתרנו להכרה בתאונה כתאונת עבודה ולתשלום משכורת, חלף מקום העבודה. כעת הגיעה העת לעמוד בפני ועדה רפואית שתקבע דרגת נכות מעבודה. לועדה כדאי להתייצב בליווי עורך דין. 

נכות זמנית מול נכות יציבה

בהמשך, לקראת שנה מהתאונה, או פרק זמן סביר (לפחות שלושה חודשים) מהניתוח האחרון תקבע נכות יציבה. כלומר נכות לצמיתות. בנקודת הזמן שבה לא צפויה הטבה נוספת במצב הרפואי. 

מענק, נכות חד פעמי או קצבת נכות מעבודה

מי שנכותו היציבה היא 9-19%, יקבל מענק. 20% ומעלה? קצבה חודשית. הפער בין קצבה ומענק הוא עצום ולכן כדאי לשאוף לקצבה. בגיל פרישה ניתן לבחור בין קצבת זקנה לנכות.

דרכים להתחכם ולהגדיל את הסכום:

נכה נזקק

אם הנפגע לא שב לעבודה, ניתן להאריך את דמי הפגיעה בנכות זמנית / בטיפולים או בשיקום ארוך.

תקנה 15

תקנה 15 מאפשרת הגדלת אחוזי הנכות הרפואית בעד 50%. זאת, אם לנכות השפעה על המקצוע לצד ירידה בהכנסות (אותה פירשה הפסיקה בכ1/4 ומעלה).

שיקום

פניה למדור שיקום תאפשר לנפגע ללמוד מקצוע או עיסוק חדש על חשבון ביטוח לאומי, ובזמן הלימודים להשתכר על ידם.

קצבה מיוחדת לנפגע עבודה

נכה עבודה שנקבעה לו דרגת נכות לצמיתות מעל 75% זכאי לקצבה מיוחדת (סעיף 112 לחוק) וללא הגבלת הכנסה. נפגע רגליים: גם בנכות של מעל 64%.

המשל על הכדורגלן והפסנתרן

בתקנה 15 הנ״ל השפעה של הנכות תלויה באופי המקצוע.
לדוגמא:
קטיעת אצבע בכף יד של כדורגלן לא תשפיע ולא תפעיל תקנה 15. אבל היא כן תקטע קריירה של פסנתרן. וההיפך, אם מדובר בכף הרגל. לקריאה נוספת: כאן.

נכות מעבודה וקצבת זקנה

נכות מעבודה לאחר גיל היציאה לפנסיה לא באה על חשבון קצבה אחרת כשמדובר במענק חד פעמי. במקרה של קצבה, מעל 19% נכות, אפשר להוון את קצבת הנכות מעבודה. כך מקבלים מענק חד פעמי במקום קצבה וממשיכים לקבל את קצבת הזקנה או קצבת השאירים (אם הנפגע/ת אלמן/אלמנה). 

ניכוי תקבולי ביטוח לאומי בגין נכות מעבודה מתביעת הפיצויים

מוות בתאונת עבודה

מוות בתאונת עבודה מקנה קצבה חודשית מביטוח לאומי. אם המוות הוא תוצאה ישירה של התאונה וודאי. אבל לא רק. גם אם הייתה הכרה בפגיעה בעבודה שנים לפני, נניח עקב אירוע לב בעבודה, והמוות הוא בגלל סיבוך של לב.

מה ההבדל בין קצבת שאירים לאלמנ/ה לבין קצבת תלויים?

אם קצבת שארים (כשהמוות לא קשור לתאונה) לאלמנ/ה תוערך ב 1,500 שקל לחודש, קצבת תלויים (המשולמת במקרה מוות מתאונת עבודה) גבוהה פי כמה. היא מחושבת כתלות בשכר.

נכות מעבודה

מצב רפואי קודם

5/5
דילוג לתוכן