נזקי חשיפה לשמש

מחלות עור הנובעות מחשיפה לקרינת UV, הן פועל יוצא של חשיפה לשמש במסגרת העבודה. בייחוד קרצינומות של תאי בסיס (BCC) קרצינומות של תאי קשקש (SCC) ומלנומה.

תביעה לביטוח לאומי

על אדם שלקה בסרטן העור להגיש תביעה לביטוח לאומי להכרה בסרטן העור כנובעת מתנאי העבודה. עליו להסביר כי עבודתו עבודת שטח, מחוץ למשרד, מעצם היותו חשוף לשמש, נטול אמצעי הגנה, פרט אולי למשקפי שמש.

סרטן העור כמחלת מקצוע

אין לכוון רק לאבחנה של קרצינומה או סרקומה. כי אז יוצב בוועדה כירורג פלסטי ולא מומחה עור. על הנפגע לבקש שימונה לו מומחה למחלות עור לבחינת הקשר הסיבתי בין עבודתו לליקוי ממנו סובל. בתקנות הנכות סעיף 84 שמדבר על דרמטיטיס ואליו מכוונים. אין סעיף על גידולי עור. 

BCC

זהו הגידול הסרטני העורי השכיח ביותר. יותר בקרב בהירי עור עיניים ושיער. הוא מופיע ב-90%-80% מהמקרים בראש: פנים, מצח, אף ובצוואר. הרסני מקומית אם לא מטפלים בו ולכן מוכרות תביעות רשלנות רפואית בקשר עם איחור באבחון.

SCC

השני בשכיחותו  - SQUAMOUS CELL CARCINOMA 

מלנומה

הגידול הסרטני העורי הפחות שכיח אך המסוכן ביותר

ניתוח MOHS

 גידול BCC לעיתים רחוקות שולח גרורות. הוא גדל באיטיות אבל יכול לחדור לעומק ולהרוס סחוסים ועצמות. לכן מומלץ לכרותו בהקדם. (בדר”כ בשיטת ניתוח ע”ש MOHS לכריתה מדויקת).

האם החשיפה של 10 שנים צריכה להיות רצופה?

לא.  צריכה להיות חשיפה מצטברת של 10 שנים גם אם יש מרווח ללא חשיפה.  מכירים בגידולים סרטניים שהופיעו שנים לאחר החשיפה לשמש בעבודה.  

סרטן העור

מה אם קיימת חשיפה מסיבית לשמש גם מחוץ לשעות העבודה, למשל בגלישה?

הגישה היא שיש להתחשב בעובדה זו בעת קביעת אחוזי הנכות. מידת החשיפה לשמש מחוץ לשעות העבודה תילקח בחשבון, רק כאשר ישנה עדות ברורה לחשיפה כזו מחוץ לשעות העבודה.

5/5
דילוג לתוכן