נזקי גוף

אירוע שגרם נזקי גוף, בגלל חוסר זהירות, מחדל או רשלנות של מישהו אחר, מקנה זכות לתבוע פיצויים. יהיו מצבים ייחודיים בהם גם בלי רשלנות ניתן לקבל פיצוי. (למשל בתאונות דרכים, או בפגיעה ממוצר פגום). 

את מי תובעים?

תובעים לא רק את האשם הישיר. גם את מי שלא פיקח, גם את מי שיכול היה לצפות את התאונה ולא עשה צעדים בסיסים כדי למנוע אותה. למשל, רופא שלא מנע את המחלה כשיכול וצריך היה. הרשלנות לא חייבת להיות מכרעת, והיא יכולה להתקיים לצד גורמים נוספים.

כיצד מעריכים תביעה לנזקי גוף?

נזקי גוף מעריכים לפי אחוזי נכות, גיל ושכר. כשהמצב הרפואי מתגבש, בסוף תהליך ההחלמה, ימונה מומחה רפואי שיידע להעריך את הנכות. בתאונות דרכים ביהמ"ש ממנה מומחה יחיד. בדר"כ חב' הביטוח משלמת את שכרו. בתאונות אחרות, התובע מצרף לתביעה חו"ד מכיסו. קרא עוד על חישוב פיצויים.

פיצויים
״אין טבלה או סכום אחד שמתאים לכולם״.

מינוי מומחה רפואי מטעם בית המשפט

אם בהמשך מתברר כי הפער בין חוות הדעת לבין חוות הדעת הנגדית גדול, השופט יחתור למינוי מומחה רפואי מטעם ביהמ״ש. בעלותו נושאים הצדדים באופן שווה לרב.  

נזקי גוף בבית מלון

את בית המלון נתבע אם הוא לא התנהג כמזמין סביר. אם הוא לא דאג למרחבים בטיחותיים וכו׳. יהיו מצבים בהם נהיה חייבים לצרף חוות דעת של מומחה בטיחות כדי להוכיח סטייה של המלון מתקנות הבטיחות. למשל אם המדרגות לא תקניות, אם חסרים מאחזים באמבטיה וכו׳.  

בית מלון

נזקי גוף אינם רק חבורה, המטומה או עצם שבורה;  אלא גם מחלות תעסוקתיות, החמרות סיכון, ואובדן סיכויי החלמה. ברשלנות רפואית למשל נוכל לתבוע פיצוי בגין ההחמרה לה גרם הטיפול הרפואי הכושל. או היעדר האבחון. נכון, אמנם הרופא לא יצר את הנזק אבל אדישותו החמירה אותו.  

אפילו אם הפגיעה היא בחלקה באשמתך, ניתן לתבוע. למעשה, בתאונות דרכים האשמה יכולה להיות כולה שלך ועדיין תזכה לפיצוי. לכן כדאי תמיד להתייעץ. 

כמעט כל חבלה אישית או מחלה, מזכה בפיצוי. למעט נזק של מה בכך. לא משנה אם בישראל או בחו"ל, בעבודה או במקום ציבורי. עורכי הדין יידעו לענות למי להפנות את הדרישה לפיצוי. גם כשאין את מי לתבוע ניתן למצות זכויות בביטוח לאומי

כן. הכספים פטורים ממס. יתכן שריבית על הסכום איננה פטורה. יש להתייעץ עם רואה חשבון. 

תביעת נזקי גוף נגד פושט רגל או חברה שהתפרקה

אם הנתבע פושט רגל (או חברה שהתפרקה) והוא אינו בר פרעון, כפי הנראה כלל לא יהיה כדאי לתבוע. אם הייתה חב׳ ביטוח במועד התאונה ניתן להמשיך כנגדה למרות הליך פשיטת הרגל (או פירוק) של המבוטח.  

עיקול כספי פיצויים בפשיטת רגל: ביטול הלכת ידידיה

לאחרונה ביהמ״ש ביטל את הלכת ידידיה. זו שקבעה שהפיצויים שייכים לפושט רגל ולא לנאמן. המשמעות היא שחלק ארי מהפיצוי עובר לנאמן. פיצוי עבור כאב וסבל נותר בידי הנפגע אבל החלק הגדול שהוא בדרך כלל ראש הנזק הנקרא הפסדי שכר, עובר ישירות לנאמן. 

נזקי גוף בתאונה בבית

פוליסת ביטוח תלמידים תקפה גם בנזקי גוף בתאונה בבית. עד 410,000 ש"ח. כלומר תאונה עם 10% נכות מבטיחה 41,000 ש"ח יחסי לנכות. הפוליסה שמתלווה למשכנתא מחריגה (מוציאה מכלל אפשרות) נזקי גוף של בן בית. אבל נזקי גוף בתאונה בבית של אחר יכולה להוביל לתביעת רשלנות. בהנחה וקיימת כזו.  

 
תאונה בבית

תביעה קטנה

האם כדאי להגיש תביעה קטנה בשל נזק גוף? אכן מפתה לשלם אגרה נמוכה ולא 726 ש״ח כפי שבבימ״ש שלום. שנית, בתביעה קטנה לא תמיד צריך חוות דעת רפואית. הסכום המקסימלי שניתן לתבוע בתביעות קטנות הוא כ-33,000 ש״ח ולזה עוד אפשר להוסיף הוצאות הליך אפילו בסך של עוד 15,000 ₪. טופס ניתן להוריד כאן

בתביעות קטנות, דיני הראיות מקלים מאוד. יחד עם זאת, אפילו סתם שבר בשן יכול להיראות כמתאים לתביעה קטנה עד שמבינים שהנזק כרוך בטיפול עתידי מחזורי. מדובר בהוצאות מחזוריות עתידיות ששוויין היום רב. נזק גוף של צלקת נראה מתאים לתביעה קטנה עד שמבינים שצריך גם לתבוע את כל הוצאות האיפור העתידיות, לפי תוחלת החיים. לכן, כדאי לבחור בתלם זה רק לאחר ייעוץ משפטי.

נזקי גוף
״הרשלנות לא חייבת להיות מכרעת. היא יכולה לגרום לנזק לצד גורמים נוספים״.

אין טבלה או סכום אחד שמתאים לכולם. הסכום הסופי שיתקבל תלוי במספר גורמים. בעיקר חומרת הנזק אבל גם גובה השכר והגיל. לחץ כאן כדי ללמוד על מה ניתן לתבוע. יהיו מקרים שבהם ישתלמו תשלומי ביניים, שהרי תיקים נפתחים ונסגרים לאחר זמן ממושך.

אורן בושרי, עו״ד