נזקי גוף

אם התרחש אירוע שגרם לך נזקי גוף, בגלל חוסר זהירות, מחדל או רשלנות של מישהו אחר, תוכל/י לתבוע פיצויים. יהיו מצבים ייחודיים בחוק שגם בלי רשלנות ניתן לקבל פיצוי. (למשל בתאונות דרכים, או בפגיעה ממוצר פגום). 

את מי תובעים?

תובעים לא רק את האשם הישיר. גם את מי שלא פיקח, גם את מי שיכול היה לצפות את התאונה ולא עשה צעדים בסיסים בכדי למנוע אותה. רופא שלא מנע את המחלה כשיכול וצריך היה, למשל. הרשלנות לא חייבת להיות מכרעת. היא יכולה לגרום לנזק לצד גורמים נוספים, כשהיא רק תורמת תרומה משלה.

כיצד מעריכים תביעה לנזקי גוף?

נזקי גוף מעריכים בתביעה לפי טבלת אחוזי נכות. אלה פקטור מכריע בפסיקת פיצויים. כשהמצב הרפואי מתגבש, בסוף תהליך ההחלמה, ימונה מומחה רפואי שיידע להעריך את הנכות. 

פיצויים שבר בקרסול

מינוי מומחה רפואי מטעם בית המשפט

בתאונות דרכים ביהמ"ש ממנה מומחה יחיד. בדר"כ חב' הביטוח משלמת את שכרו. בתאונות אחרות, התובע מצרף לתביעה חוו"ד המפרטת את הנזק ומממנה מכיסו. אם בהמשך מתברר כי הפער בינה לבין חוות הדעת הנגדית גדול, השופט יחתור למינוי מומחה שלישי. בעלותו נושאים הצדדים באופן שווה לרב. לצדדים יש אפשרות אחרת בדר״כ להתנגד למינוי מומחה מסוים. 

נזקי גוף בבית מלון

את בית המלון. אבל לא בכל נזק. רק אם בית המלון לא התנהג כמזמין סביר. אם הוא לא דאג למרחבים בטיחותיים וכו׳. יהיו מצבים בהם נהיה חייבים לצרף חוות דעת של מומחה בטיחות כדי להוכיח סטייה מתקנות הבטיחות. למשל שהמדרגות לא תקניות שחסרים מאחזים באמבטיה וכו׳.  

נזק גוף בית מלון

נזקי גוף אינם רק חבורה, המטומה או עצם שבורה;  אלא גם מחלות תעסוקתיות, החמרות סיכון, ואובדן סיכויי החלמה. ברשלנות רפואית למשל נוכל לתבוע פיצוי בגין ההחמרה לה גרם הטיפול הרפואי הכושל. או היעדר האבחון. נכון, אמנם הרופא לא יצר את הנזק אבל אדישותו החמירה אותו.  

אפילו אם הפגיעה היא בחלקה באשמתך, ניתן לתבוע. למעשה, בתאונות דרכים האשמה יכולה להיות כולה שלך ועדיין תזכה לפיצוי. לכן כדאי תמיד להתייעץ. 

כמעט כל חבלה אישית או מחלה, מזכה בפיצוי. לא משנה אם בישראל או בחו"ל, בעבודה או במקום ציבורי. עורכי הדין יידעו לענות למי להפנות את הדרישה לפיצוי. גם כשאין את מי לתבוע ניתן למצות זכויות בביטוח לאומי

כן. הכספים פטורים ממס. יתכן וריבית על הסכום איננה פטורה. 

תביעת נזקי גוף נגד פושט רגל או חברה שהתפרקה

יהיו מקרים, אם למשל המזיק אינו בר פרעון, שכלל לא יהיה כדאי לתבוע. אם היתה חב׳ ביטוח במועד התאונה ניתן להמשיך כנגדה למרות הליך פשיטת הרגל (או פירוק) של המבוטח.  

עיקול כספי פיצויים בפשיטת רגל: ביטול הלכת ידידיה

לאחרונה ביהמ״ש ביטל את הלכת ידידיה. זו שקבעה שהפיצויים שייכים לפושט רגל ולא לנאמן. המשמעות היא שחלק ארי מהפיצוי עובר לנאמן. פיצוי עבור כאב וסבל נותר בידי הנפגע אבל החלק הגדול שהוא בדרך כלל ראש הנזק הנקרא הפסדי שכר, עובר ישירות לנאמן. 

נזקי גוף בתאונה בבית

פוליסת ביטוח תלמידים תקפה גם בנזקי גוף בתאונה בבית. עד 410,000 ש"ח. כלומר תאונה עם 10% נכות מבטיחה 41,000 ש"ח יחסי לנכות. הפוליסה שמתלווה למשכנתא מחריגה נזקי גוף של בן בית. אבל נזקי גוף בתאונה בבית של אחר יכולה להוביל לתביעת רשלנות. בהנחה וקיימת כזו.  

 

נזקי גוף בתאונה בבית
נזקי גוף

אין טבלה או סכום אחד שמתאים לכולם. הסכום הסופי שיתקבל תלוי במספר גורמים. בעיקר חומרת הנזק אבל גם גובה השכר והגיל. לחץ כאן כדי ללמוד על מה ניתן לתבוע. יהיו מקרים שבהם ישתלמו תשלומי ביניים, שהרי תיקים נפתחים ונסגרים לאחר זמן ממושך. 

אורן בושרי, עו״ד