נזקי גוף

נזקי גוף (באנגלית: Torts), בגלל חוסר זהירות, מחדל או רשלנות של מישהו אחר, מקנים זכות לתבוע פיצויים. במצבים ייחודיים גם בלי רשלנות ניתן לקבל פיצוי. (למשל בנזקי גוף כתוצאה מתאונות דרכים, או בפגיעה ממוצר פגום). 

כיצד מעריכים תביעה לנזקי גוף?

נזקי גוף מעריכים לפי אחוזי נכות, גיל ושכר. כשהמצב הרפואי מתגבש, בסוף תהליך ההחלמה, ימונה מומחה רפואי שיידע להעריך את הנכות. בתאונות דרכים ביהמ”ש ממנה מומחה יחיד. בדר”כ חב’ הביטוח משלמת את שכרו. בתאונות אחרות, התובע מצרף לתביעה חו”ד מכיסו. קרא עוד על חישוב פיצויים.

פיצוי
את מי תובעים?​

תובעים לא רק את האשם הישיר. גם את מי שיכול היה לצפות את התאונה ולא פעל כדי למנוע אותה. למשל, רופא שלא מנע את המשך הידרדרות המחלה. הרשלנות לא חייבת להיות מכרעת, והיא יכולה להתקיים לצד גורמים נוספים.

כל חבלה מזכה בפיצוי?

כמעט כל חבלה אישית או מחלה, מזכה בפיצוי. למעט נזק של מה בכך. לא משנה אם בישראל או בחו"ל, בעבודה או במקום ציבורי. עורכי הדין יידעו לענות למי להפנות את הדרישה לפיצוי. גם כשאין את מי לתבוע ניתן למצות זכויות בביטוח לאומי.

מהם נזקי גוף?

נזקי גוף אינם רק חבורה, המטומה או עצם שבורה; אלא גם מחלות תעסוקתיות והחמרות סיכון. ברשלנות רפואית למשל נוכל לתבוע פיצוי בגין הגברת הסיכון לה גרם הטיפול הרפואי הכושל. או שגרם היעדרו של אבחון.

קשר סיבתי

תנאי להטלת אחריות בנזיקין הוא קשר סיבתי עובדתי בין ההתנהגות העוולתית של הנתבע לבין הנזק. ברמת וודאות של 51%, כלומר אם ההסתברות לקיום קשר סיבתי עובדתי זהה להסתברות של אי־קיומו התביעה תידחה. במצבים מסוימים החוק מקל על דרישות ההוכחה. למשל בנזקי גוף כתוצאה מרשלנות רפואית

מינוי מומחה רפואי מטעם בית המשפט

אם בהמשך מתברר כי הפער בין חוות הדעת לבין חוות הדעת הנגדית גדול, השופט יחתור למינוי מומחה רפואי מטעם ביהמ״ש. בעלותו נושאים הצדדים באופן שווה לרב.  

נזקי גוף בבית מלון

את בית המלון נתבע אם הוא לא התנהג כמזמין סביר. אם הוא לא דאג למרחבים בטיחותיים וכו׳. יהיו מצבים בהם נהיה חייבים לצרף חוות דעת של מומחה בטיחות כדי להוכיח סטייה של המלון מתקנות הבטיחות. למשל אם המדרגות לא תקניות, אם חסרים מאחזים באמבטיה וכו׳.  

האם ניתן לתבוע אם התאונה באשמתי?

אפילו אם הפגיעה היא בחלקה באשמתך, ניתן לתבוע. למעשה, בתאונות דרכים האשמה יכולה להיות כולה שלך ועדיין תזכה לפיצוי. לכן כדאי תמיד להתייעץ. 

האם הפיצוי פטור ממס הכנסה?

כן. הכספים פטורים ממס. יתכן שריבית על הסכום איננה פטורה. יש להתייעץ עם רואה חשבון. 

תביעת נזקי גוף נגד פושט רגל או חברה שהתפרקה

אם הנתבע פושט רגל (או חברה שהתפרקה) והוא אינו בר פרעון, כפי הנראה כלל לא יהיה כדאי לתבוע. אם הייתה חב׳ ביטוח במועד התאונה ניתן להמשיך כנגדה למרות הליך פשיטת הרגל (או פירוק) של המבוטח.  

עיקול כספי פיצויים בפשיטת רגל: ביטול הלכת ידידיה

הלכת ידידיה בוטלה והתקבלת עתה הלכת קוגן. פיצויים בגין הפסד שכר ואובדן כושר ההשתכרות יופנו לקופת הכינוס! ע״א 10217-16. הלכת ידידיה קבעה שהפיצויים שייכים לפושט רגל ולא לנאמן. המשמעות היא שחלק ארי מהפיצוי עובר לנאמן. פיצוי עבור כאב וסבל נותר בידי הנפגע אבל החלק הגדול שהוא בדרך כלל ראש הנזק הנקרא הפסדי שכר, עובר ישירות לנאמן. 

נזקי גוף בתאונה בבית

פוליסת ביטוח תלמידים תקפה גם בנזקי גוף בתאונה בבית. עד 410,000 ש”ח. כלומר תאונה עם 10% נכות מבטיחה 41,000 ש”ח יחסי לנכות. הפוליסה שמתלווה למשכנתא מחריגה (מוציאה מכלל אפשרות) נזקי גוף של בן בית. אבל נזקי גוף בתאונה בבית של אחר יכולה להוביל לתביעת רשלנות. בהנחה וקיימת כזו.  

 

נשיכת כלב

נזקי גוף כתוצאה מנשיכת כלב קלים יותר להוכחה. המחוקק ביקש במקרים אלה להקל עם התובע. למעשה החוק ביקש במקרים אלה להפוך את נטל ההוכחה. כלומר, בשיוויון בכמות ובדיות הראיות בעל הכלב מפסיד. הבעיה אולי תהיה בגביית כסף, שכן מאחורי הבעלים, לרב אין חברת ביטוח.  

הגנות 

בעלי הכלבים נתלים בהגנות המנויות בסעיף 41ב לפקודה. יהיה נתבע שיטען כי הכלב היה מצוי בבית פרטי, המשולט בשלט אזהרה ולכן עומדת לו הגנת סעיף 41ב(3) – “הסגת גבול של הניזוק במקרקעין של הבעלים”.

נתבע אחר יוכל לטעון כי התובע ניסה לבעוט בכלב, ומכאן שיש לדחות את התביעה משום הגנת סעיף 41ב(1) – “התגרות של הניזוק בכלב”. כבר נפסק כי תובע שניסה להרחיק את הכלב ברגליו, מתוך פחד – התנהגות כזו בוודאי אינה התגרות, שאליה מכוונת הפקודה בעניין זה.

תביעות קטנות

האם כדאי להגיש תביעה קטנה בשל נזק גוף? אכן מפתה לשלם אגרה נמוכה ולא 726 ש״ח כפי שבבימ״ש שלום. שנית, בתביעה קטנה לא תמיד צריך חוות דעת רפואית. הסכום המקסימלי שניתן לתבוע בתביעות קטנות הוא כ-33,000 ש״ח ולזה עוד אפשר להוסיף הוצאות הליך אפילו בסך של עוד 15,000 ₪. טופס ניתן להוריד כאן

בתביעות קטנות, דיני הראיות מקלים מאוד. יחד עם זאת, אפילו סתם שבר בשן יכול להיראות כמתאים לתביעה קטנה עד שמבינים שהנזק כרוך בטיפול עתידי מחזורי. מדובר בהוצאות מחזוריות עתידיות ששוויין היום רב. נזק גוף של צלקת נראה מתאים לתביעה קטנה עד שמבינים שצריך גם לתבוע את כל הוצאות האיפור העתידיות, לפי תוחלת החיים. לכן, כדאי לבחור בתלם זה רק לאחר ייעוץ משפטי.

אין טבלה או סכום אחד שמתאים לכולם. הסכום הסופי שיתקבל תלוי במספר גורמים. בעיקר חומרת הנזק אבל גם גובה השכר והגיל. יהיו מקרים שבהם ישתלמו תשלומי ביניים, שהרי תיקים נפתחים ונסגרים לאחר זמן ממושך.

תמונת מחבר

עו״ד אורן בושרי

בחן את עצמך