• ירושלים 28, חדרה | הארבעה 28, ת״א
  • 052-5299-555

מות עובר בלידהלידה שקטה - ההבדל המוזר בפסיקה בין תינוק שנולד מת לחי

לידת תינוק מת מוגדרת לאחר סיום 20 שבועות היריון. בעין משפטית, מתקיים חוסר צדק משווע. כי אם העובר נולד ללא רוח חיים הפיצוי הכספי יהיה בדר”כ בין 600,000 ש”ח ל- 800,000 ש”ח. אבל אם הוא נולד חי והספיק לחיות דקה הפיצוי יהא באזור 1,500,000 ש”ח.

מדוע? כי התינוק שנולד חי יוכל לתבוע את כל הפסדי החיסכון שלו משך 67 שנים, אבל כאמור לא העובר שנולד כמת. 

לצורך העניין, דופק למשך זמן קצר לאחר הלידה אינו נחשב.  

לידה שקטה בחודש תשיעי

לידה שקטה בחודש תשיעי, אם הסימפטומים פוסט טראומטיים, תוביל לסכומים גבוהים יותר, אם האם מאובחנת כסובלת מדיכאון מג’ורי ומתחילה בטיפול אנטי דכאוני. אז הסכום יהיה יחסי לנכות שתיקבע לה, אבל כעיקרון הסכומים שצוינו לעיל הם הבסיס.  

מצוקה עוברית

כמובן שרק מות עובר בלידה שקשור ברשלנות רפואית יזכה בפיצוי. למשל אם הייתה מצוקה עוברית אבל הצוות נקט באפס מעשה, נותר אדיש או היה עסוק בחדר לידה אחר. 

כיצד נוכיח את שקרה? פלט המוניטור הוא ראיית הזהב כעדות למצוקת העובר בלידה. המוניטור משקף את מצב לב העובר ואם למשל חבל הטבור נכרך מסביב לצוואר העובר, והוא מת בעודו ברחם המוניטור ישקף זאת. 

פסק דין לבנה לוי

בפסק דין לבנה לוי נפסק פיצוי של 300,000 ש”ח לאם ולאב 250,000. סה”כ 550,000 ₪. הנשיאה חיות, הנשיאה כיום, הייתה בדעת מיעוט אז בפסק הדין לבנה לוי המכונן בנושא (בכך שביקשה לפסוק גבוה יותר), ונראה כי אולי הדין ישתנה שוב. היא רצתה להרחיב את  מעגל הניזוקים הראשוניים באופן שתעמוד להורים עילת תביעה עצמאית כניזוקים ישירים. היא גם הדגישה את המעורבות הרגשית והנפשית היום של האב המוליד בתהליך הלידה ושהצער והיגון משותפים לשני ההורים באובדן פרי בטן. 

לידה שקטה
דילוג לתוכן