מות עובר ברשלנות

מות עובר בלידה עצמה יכול להיות קשור ברשלנות רפואית. וודאי אם ניתן היה לזהות סימני מצוקה של העובר אבל הצוות הרפואי נקט באפס מעשה, נותר אדיש או היה עסוק בחדר לידה אחר. כיצד נוכיח את שקרה? פלט המוניטור הוא ראיית הזהב כעדות למצוקת העובר בלידה. 

מות עובר בלידה

מות עובר בלידה

אורן בושרי, עו"ד

מות תינוק בלידה

האבסורד הגדול בתביעות מות עובר בלידה מצוי בהגדרת האדם הכשיר לתבוע. סעיף 1 לחוק הכשרות המשפטית מגדיר אדם מ"גמר לידה" ולא משבוע מסוים, או על פי בשלות בתוך הבטן. לכן, עובר שנולד כמת אינו זכאי לתבוע כתינוק, שצלח את תהליך הלידה אבל נפטר בפגייה בגלל רשלנות, נניח. האחרון יוכל באמצעות הוריו לתבוע את כל הפסדי החיסכון שלו משך 67 שנים, אבל כאמור לא העובר שנולד כמת. הפתרון מצוי בתביעת ההורים.

מוות בלידה - פיצויים

ההורים חוו קשיים ועל כך הם יפוצו כניזוקים משניים. הסכומים כאן יהיו נמוכים בשיעור ניכר מאלה שהיו נפסקים אילו צלח העובר את הלידה ואז נפטר. (לצורך העניין, דופק למשך זמן קצר לאחר הלידה אינו נחשב). זהו המצב המשפטי כיום, ויחד עם זאת חשוב לומר, בשנים האחרונות המגמה היא להגדיל את סכומי הפיצוי. גם בלי להציג חוות דעת בדבר פגיעה נפשית. השופטת חיות, הנשיאה כיום, הייתה בדעת מיעוט אז בפסק הדין לבנה לוי המכונן בנושא (בכך שביקשה לפסוק גבוה יותר), ונראה כי אולי הדין ישתנה שוב.

השופטת חיות הייתה נכונה להרחיב את מעגל הניזוקים הראשוניים באופן שתעמוד להורים עילת תביעה עצמאית כניזוקים ישירים. היא גם הדגישה את המעורבות הרגשית והנפשית של האב המוליד בתהליך הלידה. היא שהצער והיגון משותפים לשני ההורים באובדן פרי בטן. זהו היגון שהופך את האב, ולא רק את האם, ל"נפגעים-מעין-ישירים", היא קבעה.

בפסק דין לבנה לוי נפסק פיצוי של 300,000 ש"ח לאם ולאב 250,000. סה"כ 550,000 ₪ וביהמ"ש הדגיש בפסק הדין כי הוא מודע לסכום שנפסק בפרשת אחרת (פרשת "דיין") ומסיבה טכנית היה מנוע להשוות את הסכום.

עורך דין נזיקין בחדרה

המשרד

המוטו
המשרד נוסד לפני 18 שנים והוא מונה עו"ד בכיר אחד כך שהמלאכה המשפטית מתבצעת על ידי עורך הדין עמו הלקוח נפגש. באופן זה, התיק לא "מתגלגל" לעו"ד זוטר או מתמחה.
עורך דין נזקי גוף בחדרה

כרטיס ביקור

פרסטיז'
עו"ד אורן בושרי שימש כפרשן משפטי של YNET ועיתון הארץ באירועי נזיקין מתוקשרים, בפרשת דודו טופז, דליפת הגז ובפרשת המוקש ברמה"ג. ברדיו שימש פרשן בתחנת 103FM.
אורן בושרי

אודות עורך הדין

נסיון ומוניטין
עו"ד אורן בושרי מתמחה בנזיקין ורשלנות רפואית עם מוניטין בכל הערכאות, לרבות נצחונות משפטיים בבית המשפט העליון ובבית הדין הארצי לעבודה.
No votes yet.
Please wait...