הרפס גניטלי

הרפס גניטלי אצל היולדת בסמוך ללידה

הרפס גניטלי (באיבר המין) אצל היולדת בסמוך ללידה הוא מצב מסכן חיים עבור התינוק. זאת משום שהתינוק צפוי לעבור בתעלת הלידה ולהתחכך ברקמות הנגועות. תינוק שנדבק בהרפס הוא סיוט של כל חדר יולדות.  

מהו הרפס?

ישנם שני סוגים של הרפס: הרפס אוראלי, בקרבת הפה והעור שמסביב ונראה כפצעים קרים. הסוג השני הוא הרפס באברי המין, העובר בדרך כלל מינית ונראה כנגעים. שתי צורות ההרפס הן על רקע וירוס. תפוצת ההרפס גדולה משחושבים ולמעשה, חלק מסיבי מאוכלוסיית העולם חיה עם זיהום הרפס. 

מדוע נוכחות ההרפס בלידה מסוכנת לתינוק?

הרפס אצל יולדת הוא מצב חירום רפואי. מדוע? כי בהדבקה המערכת החיסונית של התינוק מגיבה בצורה קשה לזיהום. 

מדוע ההדבקה לא מתרחשת במהלך ההריון? כי שער הכניסה של הנגיף לתינוק הוא דרך העיניים או האף. 

הרפס גניטלי בעטיה של רשלנות רפואית

משום הסיכון הידוע, מטרת הצוות הרפואי למנוע את ההעברה של הוירוס לתינוק. כיצד? בבדיקה פיזית וכשהתשובה חיובית, להפניה לניתוח קיסרי. ראו חוזר האיגוד הגניקולוגי בעניין.

מדוע הרפס גניטלי שעבר ליילוד ״מתפספס״? כי לא מבצעים בדיקות סקר שגרתיות וכי שוכחים לבדוק. על המיילד לא רק לשאול באופן מכוון לגבי תסמינים גניטלים בעת הלידה, אלא גם לבצע בדיקה גניקולוגית לזיהוי נגעים. 

הרפס גניטלי שעבר ליילוד

המשימה הזו, של למנוע את מעבר הנגיף ליילוד לא תמיד מצליחה, לפעמים בגלל אדישות, שהיא למעשה רשלנות רפואית. לכן תביעות רבות של תינוק שנדבק בהרפס מכסות את דפי הפסיקה. 

הנזק לתינוק שנדבק בהרפס

הנזק לתינוק קשה. רוב תסמיני ההרפס יופיעו בשבוע הראשון של התינוק, עם תסמינים חמורים יותר בשבוע השני. הוירוס גורם לנפיחות ברקמת המוח ולשיתוק מוחין, ומצבים מסוכנים אחרים למוח. בכ-50% מהנדבקים מתוארת פגיעה במערכת העצבים המרכזית למרות טיפול אנטי ויראלי. גם שיעור התמותה גבוה. 

הרפס גניטלי
דילוג לתוכן