הרפס גניטלי

הרפס גניטלי (באיבר המין) אצל היולדת בסמוך ללידה הוא מצב מסכן חיים עבור התינוק. זאת משום שהתינוק צפוי לעבור בתעלת הלידה ולהתחכך ברקמות הנגועותכשהמשימה הזו, של למנוע את מעבר הנגיף ליילוד נכשלת, היא אולי באה בגדר רשלנות רפואית.  

תינוק שנדבק בהרפס

בעת הדבקה, המערכת החיסונית של התינוק מגיבה בצורה קשה לזיהום. תינוק שנדבק בהרפס הוא סיוט של כל חדר יולדות. רוב תסמיני ההרפס יופיעו בשבוע הראשון לחייו של התינוק, עם תסמינים חמורים יותר בשבוע השני. הוירוס גורם לנפיחות ברקמת המוח ואפילו לשיתוק מוחיןבקרב 50% מהנדבקים מתוארת פגיעה במערכת העצבים המרכזית למרות טיפול אנטי ויראלי. גם שיעור התמותה גבוה.   

הרפס גניטלי
הרפס גניטלי

הרפס גניטלי בהריון וסמוך ללידה: מה תפקיד הצוות הרפואי?

משום הסיכון הידוע, מטרת הצוות הרפואי למנוע את ההעברה של הוירוס לתינוק. כיצד? באמצעות בדיקה פיזית. אם התשובה חיובית, בהפניה לניתוח קיסרי. ראו חוזר האיגוד הגניקולוגי בעניין. הרפס בהריון מחייב יידוע ההרה בדבר השלכות הוירוס ם יישר נוכח בעת הלידה. גם תכנון של ניתוח קיסרי.

סוגי הרפס

ישנם שני סוגים של הרפס: הרפס אוראלי, בקרבת הפה והעור שמסביב ונראה כפצעים קרים. הסוג השני הוא הרפס באברי המין, העובר בדרך כלל מינית ונראה כנגעים. שתי צורות ההרפס הן על רקע וירוס. תפוצת ההרפס גדולה משחושבים ולמעשה, חלק מסיבי מאוכלוסיית העולם חיה עם זיהום הרפס.

מדוע הרפס גניטלי שעבר ליילוד ״מתפספס״? ​

Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

כי לא מבצעים בדיקות סקר שגרתיות

Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

כי בחדר לידה שוכחים לבדוק. על המיילד לא רק לשאול באופן מכוון לגבי תסמינים גניטלים בעת הלידה, אלא גם לבצע בדיקה גניקולוגית לזיהוי נגעים.

התסמינים

התסמינים כוללים חום, הפרשות נרתיקיות מריחות, ודופק לב מהיר בצורה בלתי רגילה. הנמצאות בסיכון הן בעיקר אמהות מבכירות נשים בהריון מתחת לגיל 21 ונשים הסובלות מלידה ארוכה במיוחד.

מדוע ההדבקה לא מתרחשת במהלך ההריון אלא רק בלידה?

כי שער הכניסה של הנגיף לתינוק הוא דרך העיניים או האף ואלה לא באים במגע עם הרקמות הנגועות אלא רק במעבר בתעלת הלידה.

5/5
דילוג לתוכן