הקשר שבין כבד שומני ושחמת הכבד לבין סרטן הכבד

סרטן הכבד עולה לדיון משפטי גם כשהוא שניוני, קרי כשהוא אינו גרורה. 

כבד שומני

המחלה מתחילה בכבד שומנימשתנה לצמקת הכבד ומתפתחת, מבלי לקבל את תשומת הלב הרופא, להיות סרטן הכבד. כבד שומני הוא למעשה עודף שומן מצטבר בכבד. 

רשלנות במעקב אחר מחלת כבד שומני

לא אחת קורה שרופאים מתרשלים במעקב אחר המחלה. בכך הם גורמים לאיחור קטלני באבחון סרטן הכבד ולמוות. הטענה אז תהיה שלו היו הם פועלים על פי אמות מידה של רפואה נכונה, היה הסרטן מתגלה בשלב בו היה ניתן לרפא אותו. באמצעות כריתה מלאה של הגידול או באמצעות השתלת כבד. הכבד הנגוע מוסר ומוחלף בכבד בריא.

צמקת הכבד

צמקת הכבד הנה מחלה ניוונית בלתי הפיכה וחשוכת מרפא. במהלכה עובר הכבד תהליך של הצטמקות (מכאן השם) וצילוק. לצמקת הכבד סיבוכים רבים ומגוונים:

  1. עליה בלחץ בוורידי הכבד, ועקב כך התנפחות של הטחול, צבירת מים בחלל הבטן, והיווצרותן של פקעות ורידים הושט.
  2. התנפחותו של הטחול מביאה לירידה בטסיות הדם, ולעתים לאנמיה וצהבת.
  3. כושר היצור של הכבד נפגע ולכן רמתו של חלבון הדם (אלבומין) יורדת ויש פגיעה בתפקודי הקרישה.
  4. התפתחות של סרטן הכבד.
  5. חולשה, אנמיה ירידה בתפקוד.
סרטן הכבד

רשלנות רפואית: רופא המשפחה שנשאר תקוע במחשבה "שהכל בגלל הכבד השומני"

מה שקורה בפועל זה שרופאים "נעולים" על האבחנה של "כבד שומני". הרשלנות מתבטאת בחוסר המעש נוכח סימני אזהרה רבים שצצים ועולים.

הסננה שומנית

כבד שומני או הסננה שומנית הינה בעיה שכיחה, בעיקר בקרב אלכוהוליסטים ואנשים עם הפרעות מטבוליות קשות. בדר״כ השמנת יתר חולנית, סוכרת לא מאוזנת, הפרעה קשה בשומני הדם. הטיפול לזה הוא איזון הבעיות האחרות (כגון משקל) ומעקב אחר סבוכים.

האם קופת החולים יכולה לטעון שממילא לא ניתן היה להציל את החולה?​

לא. מדובר בסרטן אלים והמוסד הרפואי לא יוכל לטעון שממילא לא היה ניתן להציל את החולה.

נגע באולטרסאונד כבד

הטענה בדר״כ היא שלא עומדים על המשמעות החמורה של נגע באולטראסאונד של חולה צמקת שהתחיל להדרדר, והאבחנה של סרטן כבד מתפספסת. זהו איחור קטלני במחלה דוהרת כסרטן כבד.

התסמין המבשר של סרטן הכבד

משום שרבים מחולי צמקת הכבד מפתחים סרטן, על הרופאים לגלות ערנות מוגברת לגילוי מוקדם של סרטן זה. היות והכבד הוא איבר גדול מאד עם ״רזרבות גדולות״, ההשפעה של הסרטן איטית. לכן, כל יציאה מאיזון בחולה צמקת מאוזן מחייבת שלילה של סרטן כבד. זה שנים רבות ידוע כי שלשולים למשל יכולים להיות התסמין “המבשר” של סרטן כבד.

מתי צריך לשלוח לבדיקת MRI?

גם ללא חשד ישנה הנחיה לסקור את החולים באפן יזום לסמן בבדיקת דם (AFP). על פי הספרות גם יש לבצע בדיקת MRI לכל ממצא מעל 1ס”מ ולחלק מהממצאים שהם פחות מ-1 ס”מ. ולא סי טי שאינה רגישה לזיהוי סרטן הכבד). כל זאת גם בלי תלונות.  

5/5
דילוג לתוכן