דלקת קרום הלב ורשלנות רפואית

פריקרדיטיס

פריקרדיטיס מתארת דלקת בקרום הלב, הקרום העוטף את הלב. זו שכבה דקה של נוזלים המפרידה בין השק לשריר הלב. התסמינים כוללים כאב עז בחזה (המטופל חווה עוצמה שונה של כאבי חזה בשכיבה לעומת ישיבה), וטמ׳ חום גוף גבוהה. דלקת קרום הלב מתרחשת בדרך כלל לאחר מחלה רצינית. היא מופיעה לאחר התקף לב וגם לאחר ניתוח לב.

כשטמפרטורת הגוף עולה לאחר שחרור החולה הביתה

האבחנה מתפספסת כשמשחררים חולה לב הביתה, כי טמפרטורת הגוף יכולה לעלות גם אחרי שחרורו של המטופל. עניין אחר שמקשה על האבחנה הוא שקיימת תסמונת של דלקת לא זיהומית, מדומה לדלקת קרום הלב, המאפיינת שלבי התאוששות מניתוחי לב ואף היא מערפלת את האבחנה. 

טיפול בדלקת קרום הלב

הטיפול בפריקרדיטיס הוא תרופתי וקל. זהו עניין אחר שמסביר מדוע מוגשות תביעות רבות בנושא. כי אם ממילא לא היה טיפול לא ניתן לטעון שנגרם נזק. וגם כי פספוס או היעדר טיפול גורם לטמפונדה לבבית (ראה להלן).

טמפונדה לבבית, בצקת ריאות, שוק קרדיוגני ועוד

טמפונדה לבבית הנה התמלאות נוזלית היוצרת לחץ על שריר הלב. טמפונדה לבבית היא מצב מסכן חיים המחייב פינוי מיידי לבית חולים. גם הטיפול בטמפונדה לבבית עלול להתפספס. אז דרוש ניקוז של הנוזלים. אבחנה שהתפספסה או היעדרו של טיפול ראוי עלול להחמיר את המצב עוד יותר לכדי אי ספיקת לב, בצקת ריאות ושוק קרדיוגני (הלם לבבי).

דלקת קרום הלב
דילוג לתוכן