• ירושלים 28, חדרה | הארבעה 28, ת״א
  • 052-5299-555

דלף לאחר ניתוח שרוולניתוח שרוול

דלף לאחר ניתוח שרוול הוא דוגמא אחת לסיבוך מוכר של ניתוח שרוול. ניתוח שרוול מוגדר ניתוח לכריתת חלק מהקיבה באופן שהחלק הנותר מזכיר שרוול במידותיו. הניתוח נעשה בגישה לפרוסקופית דרך מס’ חתכים בבטן והוא נפוץ. משום שהוא נפוץ מוכרות תביעות רשלנות רפואית רבות בקשר עמו. 

ראוי לשים לב במיוחד לטופס ההחתמה עליו חותמים המדבר על שכיחות דלף תוכן קיבה. שם מופיעה סבירות של פחות מאחוז כשהספרות קובעת שיעור דלף של 7%-1%. זו אולי הטעייה הפוגעת באוטונומיה של המנותח להחליט נכונה על גופו.

דלף לאחר ניתוח שרוול

דלף לאחר ניתוח שרוול

אורן בושרי, עו"ד

סיבוכים לאחר ניתוח דלף שרוול

איחור בזיהוי בעיה קלינית נמצא במקרה של אשה בת 37 שנפטרה עקב הסיבוך. היא סבלה לאחריו, בסדר הזה, מספירה לבנה שעלתה, קריאטינין מוגבר, כאבים וקוצר נשימה, וירידה בלחץ הדם. עודכן הכונן שאיננו כירורג, אך לא המנתח. טכיקרדיה גברה והיא הועברה לבית חולים כללי. שם נמצא דלף בקיבה. היא נפטרה כעבור כמה ימים.

ועדה של משרד הבריאות קבעה כי הצוות שגה באי עריכת אבחנה מבדלת ביחס למצבה. הצוות היה נעול על אבחנה של דהידרציה אבל למעשה היה עליו לקחת בחשבון אפשרויות חליפיות. היה עליו לנקוט בצעדים כדי לוודא את נכונות התכנית הטיפולית. נקבע שהקיבעון המחשבתי גרם להשתהות בלתי מוצדקת שהפחיתה מאד את סיכויי החולה לשרוד.

דלף לאחר ניתוח שרוול מוכר כסיבוך אחר. אצל חולה שעוברת ניתוח שרוול עלול התפתח זיהום משני להמטומה ודלף מאזור הניתוח. רק צילום ושת-קיבה ידגים דלף. אם לא תצולם, הצוות הרפואי לא יבחין בנוכחות הדלף ולא ימליץ על ניקוז כירורגי. היא עלולה להגיע למצב של אלח דם ומוות. גם כאן תקום טענה שהצוות היה מקובע בתפיסה שגויה ולא נתן את הדעת לאבחנה מבדלת. אף כאן יהיה ניתן לשאול מדוע לא שותפו זיהומולוגים באופן שוטף בטיפול.

פסיקה

מוכרת אשה שנפטרה לאחר ניתוח שרוול שדיממה מדרכי העיכול העליונות. בנוסף לכך התפתח אצלה הלם ספטי והיפוולמי. נמק נרחב של המעי הדק הוביל לכריתה מלאה. ועדה של משרד הבריאות קבעה כי חוסר הניסיון של בית החולים בניתוחים בריאטרים היה בעוכריו. גם חוסר הנסיון עם התמודדות עם הבעיה שנוצרה. חוסר הנסיון של הצוות עם דליפה אחרי ניתוח שרוול הוביל לניתוח נוסף שגרם לסיבוכים אחרים ונקבע כי ההפניה להכנסת תומכן במוסד אחר נעשתה באיחור.

דילוג לתוכן