דימום תת עכבישי

הגדרה

דימום תת עכבישי הנו דימום מוחי. בכ-80% מהמקרים הדימום נגרם מטראומה. בדר״כ בעקבות פגיעה בראש או מפרצת (אנוריזמה). 
ביתר המקרים, הדימום נובע מפגם מבני או עיוות בכלי דם במוח כמוסבר בסרטון כאן

הטיפול

הטיפול כולל קדיחת חור בגולגולת והחדרת נקז לניקוז הנוזלים מחדרי המוח להפחתת הלחץ התוך גולגלתי. הוא חייב להיות מהיר.

דימום מוחי בעבודה - האם תאונת עבודה?

דימום תת עכבישי בעבודה עשוי להיות מוכר כתאונת עבודה. זאת אם הוכח אירוע חריג שקדם לו. דחק, סטרס והתלהמות יצרים יכולים להוות גורמי סיכון להתפתחותו. המוסד לביטוח לאומי וודאי יטען כי הדימום היה נגרם בין כה וכה גם אם הנפגע היה נוכח בבית באותה שעה.

לכן חשוב לדייק במסירת התשתית העובדתית שבטופס המוגש ולהדגיש את היות האירוע חריג בעבודה. ביה”ד הארצי לעבודה (מס׳ הליך עב”ל 208/09 יהושוע לב נ’ המל”ל) קבע כי במקרים בהם התרחש אירוע חריג, אשר הביא לעליה בלחץ הדם ראוי להכיר בנסיבות אלה כגורם להתרחשות אירוע מוחי בטווח של עד 24 שעות. פסק דין חשוב אחר קובע שעצם העובדה שלא בוצעה נתיחה לא גורעת מהזכות להוכיח.

אחוזי נכות

אחוזי הנכות ייקבעו לפי הפגיעה הנוירולוגית שנותרה. אבל גם אם לא נגרם שיתוק או חולשה, עדיין ניתן לזכות באחוזי נכות כנגד כאב ראש וירידה בזכרון אם קיימים. מצב תמידי זה של חרדה צפוי שיגרור גם לקות נפשית. 

דימום תת עכבישי ורשלנות רפואית: בתי חולים ששחררו הביתה בלי סיטי

סיכויי ההחלמה של אדם עם דימום תת עכבישי שהגיע במהירות לבית החולים וטופל טובים. מנגד, גילוי באיחור מפחית סיכוייו ב־50%. רופא שלא הפנה למיון למרות חשד בבעיה. 

בתי חולים ש“שחררו הביתה” בלי סיטי ראש בסכנת תביעהבכל חולה עם חבלת ראש קלה מכל נפילה מגובה 90 ס״מ פחות או יותר. וגם בלי חבלת ראש חובה לעשות סי טי, בין היתר, בשינוי מצב הכרה, חולשה ביד, סימן לחבלה מעל הכתף.

תלונות על כאבי ראש בקופת החולים שצריכות היו להציף אבחנה של דימום תת עכבישי

תלונות על כאבי ראש הם הסימפטום המרכזי והחשוב ביותר. כאב ראש חד, חריג, פתאומי ולא הדרגתי שיכול להיות מלווה בקישיון עורף, וודאי אם מלתלווים לו הקאות, פרכוסים, סחרחורת והפרעות בראיה ובהתנהגות. אם הרופא בקופה התעלם מהתלונות, לא קיים רישום רפואי מסודר של משכם, עוצמתם ומיקומם המדויק, הוא בבעיה. היעדר מעקב ואי גילוי יוזמה לבירור הם כולם לטובת התביעה.

5/5
דילוג לתוכן