דימום תת עכבישי בפן המשפטי

דימום תת עכבישי, בפן המשפטי, מעורר יותר מסוגייה אחת: 

  • ראשית, מה הסיבה הראשונית להיארעותו.
  • שנית, בהנחה שהמאורע פקד את התובע בזמן העבודה, האם דחק או סטרס תרמו לו.
  • ושלישית, בהיבט של רשלנות רפואית, האם היה ניתן למנוע את הנזק הנוירולוגי הנותר בעזרת טיפול רפואי טוב יותר.

הגדרה

דימום תת-עכבישי משמעו דימום קרוב לרקמה העוטפת את המוח. דימום זה יכול להיגרם כתוצאה ממפרצת כלי דם במוח, גם בשל מומים מולדים, אבל בעיקר הוא קורה כתוצאה מטראומה, לאחר פגיעת ראש. זהו מצב מסכן חיים.

דימום תת-עכבישי גורם למוות אצל כ-15% מהלוקים בו עוד לפני ההגעה לביה״ח, ובאופן כללי שיעור התמותה נע בין 40%-50%.

דימום תת עכבישי - האם תאונת עבודה?

דימום תת עכבישי בתאונת עבודה יגרור אותנו לדיון משפטי נוסף: האם דחק, סטרס והתלהמות יצרים היוו גורמי סיכון להתפתחות מפרצת.

המוסד לביטוח לאומי וודאי יטען כי הדימום היה נגרם בין כה וכה גם אם הנפגע היה נוכח בבית באותה שעה.

על כן, יש לדייק במסירת התשתית העובדתית כדי להסביר מדוע תנאי העבודה הם שהיוו טריגר להתפרצות האירוע המוחי דווקא בזמן העבודה.

רשלנות רפואית בדימום תת עכבישי

מטופל עם דימום תת עכבישי שהגיע במהירות לבית החולים

חולה שהגיע במהירות לבית החולים, סיכויי ההחלמה שלו יחסית טובים. אם מטופל מדווח על כאבי ראש עזים, הרופא אמור להתייחס לתלונותיו בכובד ראש. אם הוא הגיע רק אחרי זמן מה, כי רופא המשפחה לא הטיס אותו לבית החולים, הסיכוי לאבחנה ב־CT יורד ל־50% ואז הרופא שלא הפנה למיון חשוף לתביעת רשלנות. 

טיפול

האבחון מתבצע דרך בדיקת CT דיקור מותני של נוזל חוט השדרה (לבדיקת סימני דימום בנוזל מערכת העצבים) ובדיקת CT אנגיוגרפיה עם חומר ניגוד. דימום תת עכבישי שמתגלה יגרור צנתור מוחי אבחנתי לחיפוש אחר מפרצת. 

הטיפול גם עשוי לכלול ניתוח דחוף לניקוז הדם. בכל טיפול רפואי שנעשה ושלא כלל את אלה, נשאל האם נכון היה לנהוג כך, ואם לא, מה היה הנזק הנותר עם טיפול נכון. במענה מהיר, המטופל יחזור לתפקוד מלא, אבל הוא גם יכול לפתח הידרוצפלוס או וואזוספאזם – דימום במעטפות המוח שיגרום להתכווצויות כלי הדם, שעלול לגרום לאירוע מוחי.

 

דימום תת עכבישי 3

דימום תת עכבישי

אורן בושרי, עו"ד

אחוזי נכות

אחוזי הנכות ייקבעו לפי הפגיעה הנוירולוגית שנגרמה. אבל גם אם לא נגרם שיתוק או חולשה, עדיין ניתן לזכות באחוזי נכות כנגד כאב ראש וירידה בזכרון אם קיימים.

מצב תמידי זה צפוי שיגרור גם לקות נפשית. ראשית תקנה הטענה אם תתקבל דמי פגיעה. שנית, נפגע תאונת עבודה יקבל קצבה חודשית ועוד. הרי נכותו וודאי גבוהה מ-19%.

No votes yet.
Please wait...