דימום אפידורלי - מה זה?

דימום אפידורלי הוא מצב שבו דם מצטבר מעבר לקרום המח [מלשון: אפי – מעל ; דורלי – קרום העוטף את המוח]. הנזק התוצאתי של הדימום עלול להיות בלתי הפיך. דם מצטבר בפרק זמן קצר ילחץ על אונת הרקה, על גזע המוח ועל העצב הראשי וללא ניקוז עלול לגרום לנזק כמו שיתוק פלג ומוות.

אחוזי נכות בתחום הנוירולוגי

סיכויי ההישרדות, וגובה הנכות תלויים במהירות הטיפול שניתן. מבחינה משפטית, לשם הערכת נכות, חובה להתייעץ עם נוירולוג או נוירו-כירורג. מומחה בתחום יעריך את הנזק שגרם הדימום.

אחוזי הנכות הרפואית בתחום הנוירולוגי יהיו בין 10% ל20% כשאין נזק קשה במיוחד. מתי זה ומתי זה? ההבדל בין תקנה 34ב' לבין תקנה 34ג' לתקנות הינו בחומרת הפגיעה. תקנת משנה ב' דורשת סימנים אובייקטיביים וסובייקטיביים המבדילים באופן בינוני את ההתאמה הסוציאלית וכושר העבודה. תקנת משנה ג' דורשת סימנים באופן בולט.

דימום אפידורלי שחלף

מה אם הדימום האפידורלי חלף? מה אם לא נגרם נזק נוירולוגי מהותי אלא רק נותרו כאבי ראש? עדיין ניתן לקבוע בגינם נכות של 10%. מבחינה משפטית אלה יגררו סכום פיצוי ראוי.

ניקח תובע שעבר ניתוח קרניוטומיה לניקוז הדימומים והכרתו שבה בהדרגה. אחרי שחרור, הוא עדיין נותר סובל מהפרעות בשווי משקל, מכאבי ראש, והפרעות בריכוז. אדם כזה הסובל מתסמונת מוחית אורגנית קלה יזכה להכרה בנכות במישור הנוירו-פסיכיאטרי.

 

 


***מבחן רומברג נועד לבחון אם קיימת הפרעה בשווי המשקל. הנבדק עומד בכפות רגליים צמודות, עיניו פקוחות וידיו בצדי הגוף. הוא מתבקש לעצום את עיניו והבודק מבקש לראות האם הנבדק ייפול כאשר עיניו עצומות. אם הנבדק יכול לעמוד כאשר עיניו פקוחות והוא נופל כאשר עיניו עצומות, הרי שהמבחן שלילי.

דימום תת עכבישי 3

דימום אפידורלי

אורן בושרי, עו"ד

ההשפעה על כושר הפעולה

הנכות הרפואית בדר״כ חופפת לנכות התפקודית (זו המבטאת את הקשר לעיסוק). אבל בפגיעות ראש מומלץ תמיד לטעון כי הפגיעה ממשית ופונקציונלית והנכות התפקודית גבוהה מהנכות הרפואית. התקנות מ-1964 לא צפו את סביבת העבודה של היום הדורשת ריכוז של 12 שעות ברציפות.

No votes yet.
Please wait...