דימום אפידורלי

דימום אפידורלי מתאר מצב מסוכן שבו דם מצטבר מעבר לקרום המח [״אפידורלי״ מלשון: אפי – מעל ; דורלי – קרום העוטף את המוח]. 

הסכנה למח

דם מצטבר בפרק זמן קצר ילחץ על אונת הרקה, על גזע המוח ועל העצב הראשי. ללא ניקוז הלחץ עלול להגיע למח ולגרום לנזק מהותי כמו שיתוק פלג גוף ומוות.  

הטיפול: ניקוז/ ניתוח

הטיפול הוא בדרך כלל על ידי ניתוח דחוף (קרניוטומיה = חציית גולגולת). דימום קל יגרור ניקוז בדרך קלה של קידוח חור בגולגולת. בדימום כבד קרישי דם ידרשו ניתוח קרניוטומיה נרחב. 

מדוע בכ״ז מפספסים דימום אפידורלי?

דימום אפידורלי לא מגלה סממן חיצוני. רופאים כידוע כורעים תחת הלחץ בחדרי מיון. לזכותם ייאמר שחולים עם הממצא עשויים לחזור להכרתם ולהיראות בריאים לחלוטין לזמן מה. רק כדי לרדת פתאום ובמהירות לחוסר הכרה מאוחר יותר.  

מה אם בית החולים יטען שלא צריך היה לנקז?​

מה אם בית החולים יטען שהם אמנם פישלו באבחון אך שממילא לא היה צריך לנקז? מצב של דימום אפידורלי שלא מצריך ניתוח הוא נדיר. הספרות קובעת שרק אם נפח הדימום קטן מ-30 מ"ל ורק בהינתן תנאים מסוימים, אפשר להימנע מניקוז. הספרות עוד קובעת שבכל מקרה יש להמתין ולבדוק אם הדימום לא המשיך והתרחב.  

מדוע דימום אפידורלי נפוץ בקרב צעירים?

דימום אפידורלי שכיח יותר בקרב בני נוער ומבוגרים צעירים מאשר אצל אנשים מבוגרים, מכיוון שהקרום נדבק יותר לגולגולת ככל שאדם מתבגר, מה שמקטין את ההסתברות להיווצרות דימום.

אחוזי נכות

סיכויי ההישרדות וגובה הנכות תלויים במהירות הטיפול שניתן. אחוזי הנכות הרפואית בתחום הנוירולוגי יהיו בין 10% ל20% גם כשלא נותר נזק קשה במיוחד. נזק עצבי/ שיתוק או חולשה יקנו נכות גבוהה בהרבה.  

אפילו כאבי ראש קלים יקנו נכות של 10%. בפגיעות ראש מומלץ תמיד לטעון כי הפגיעה ממשית ופונקציונלית והנכות התפקודית גבוהה מהנכות הרפואית, שכן התקנות מ-1964 לא צפו את סביבת העבודה של היום הדורשת ריכוז של 12 שעות ברציפות. 

רשלנות רפואית

דימום אפידורלי עירב כ״כ הרבה תביעות רשלנות רפואית כי הוא ממצא שקשה לפספס. מדוע? כי במקרה של דימום אפידורלי, לחץ תוך גולגולתי גורם לירידה במצב ההכרה והתדרדרות בתפקוד מערכת הנשימה והלב. דימום אפידוראלי אחורי עלול לגרום לתסמונת קושינג הכוללת גם עלייה בלחץ דם, ברדיקרדיה ונשימה לא סדירה.

דימום אפידורלי
דימום אפידורלי
5/5
דילוג לתוכן