גילוי מאוחר של סרטן בהיבט המשפטי

גילוי מאוחר של סרטן עלול להיות קטלני. בהיבט המשפטי, למטופל או למשפחתו עשויות להיות עילות לתביעה משפטית כנגד הרופא שבפניו נדלקה נורת אזהרה אך הוא כיבה אותה די מהר.

כיצד ביהמ״ש מכריע?

גילוי מאוחר הביא למס׳ לא מבוטל של תביעות רשלנות רפואית. השאלה היא כיצד ביהמ״ש מכריע. במענה על מס׳ שאלות עקרוניות:

איחור באבחון סרטן
איחור באבחון סרטן
Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017
Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017
Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

האם מקור האיחור באבחון ברשלנות?

האם האיחור החמיר את המצב וגרם לקיצור תוחלת חיים? ​

אם לא, האם האיחור באבחון הכביד על הטיפול או תרם להידרדרות?

גילוי מאוחר ברשלנות

איחור בגילוי סרטן קשור בדר״כ בהתעלמות מתסמינים. המטופל מתלונן והרופא מתעלם. או הגידול נצפה בצילום והרופא מתעלם. הגידול ימשיך ויגדל, ישלח גרורות, לא יוסר, ונק' האל תחזור תוחמץ. סרטן שמתגלה רק בשלב גרורות שהתפשטו דרך מחזור הדם הוא נורת אזהרה ראשונה לקיומה של רשלנות רפואית. הרופא לא חייב להיכשל רק בזיהוי תסמינים, אלא גם בהזמנת הדמיה.  

חובה להוכיח: פרוגרסיה

כאשר ברור שהאיחור באבחון ברשלנות, נשאל שאלה שנייה והיא, האם המחלה התקדמה (פרוגרסיה) בינתיים. או האם אבחון בזמן עשוי היה להוביל לתוצאה טובה יותר באופן משמעותי. לחלק ממחלות הסרטן יש שיעור הישרדות נמוך וההבדל באבחון מדויק של כמה ימים או שבועות לא יעשה את ההבדל. עם זאת, במקרים אחרים, ניתן לטפל בהצלחה בסרטן.

מה קופת החולים תטען?

שאין תקציב להפנות את כולם לביופסיה וסי טי. ובסוגי סרטן אחדים הקופה תטען שממילא הסרטן אינו ניתן לריפוי. היא תטען שהסימפטומים עלולים לתעתע בין מצבים שפירים לבין מצבים ממאירים. אכן סיכויי הצלחת התביעה גבוהים בסוגי הסרטן הידועים כניתנים לריפוי. בעבר, סרטן הריאות לא היה ניתן לריפוי, אבל כיום, תרופה כמו קיטרודה עשויה להיות מצילת חיים.

סרטן שחזר

רשלנות תתכן גם בשלב שאחרי הריפוי, עם חזרה של הגידול. רופא רשלן הוא זה למשל שלא בודק את מצב בלוטות הלימפה בבית השחי אחרי סרטן שחזר.

5/5
דילוג לתוכן