גילוי מאוחר של סרטן בהיבט המשפטי

גילוי מאוחר של סרטן עלול להיות קטלני. סרטן שאינו מזוהה ימנע טיפול ראוי וההתדרדרות עלולה להיות מהירה ותהפוך לסכנת חיים. בהיבט המשפטי, למטופל או למשפחתו עשויות להיות עילות לתביעה משפטית.

כיצד ביהמ״ש מכריע?

גילוי מאוחר הביא למס׳ לא מבוטל של תביעות רשלנות רפואית. השאלה היא כיצד ביהמ״ש מכריע. במענה על מס׳ שאלות עקרוניות:

Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017
Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017
Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

האם מקור האיחור באבחון ברשלנות?

האם האיחור החמיר את המצב וגרם לקיצור תוחלת חיים? ​

אם לא, האם האיחור באבחון הכביד על הטיפול או תרם להידרדרות?

גילוי מאוחר ברשלנות

איחור בגילוי סרטן קשור בדר״כ בהתעלמות מתסמינים. המטופל מתלונן והרופא מתעלם. או הגידול נצפה בצילום והרופא מתעלם. הגידול ימשיך ויגדל, ישלח גרורות, לא יוסר, ונק' האל תחזור תוחמץ. סרטן שמתגלה רק בשלב גרורות שהתפשטו דרך מחזור הדם הוא נורת אזהרה ראשונה לקיומה של רשלנות רפואית. הרופא לא חייב להיכשל רק בזיהוי תסמינים, אלא גם בהזמנת הדמיה.  

חובה להוכיח: השלכות

כאשר ברור שהאיחור באבחון ברשלנות, נשאל שאלה שנייה והיא, האם אבחון בזמן עשוי היה להוביל לתוצאה טובה יותר באופן משמעותי. לחלק ממחלות הסרטן יש שיעור הישרדות נמוך וההבדל באבחון מדויק של כמה ימים או שבועות לא יעשה את ההבדל. עם זאת, במקרים אחרים, ניתן לטפל בהצלחה בסרטן ודאי לפני שלב הגרורות. בסוג סרטן כזה התביעה בעלת סיכוי גבוה יותר.

מה קופת החולים תטען?

שאין תקציב להפנות את כולם לביופסיה וסי טי. ובסוגי סרטן אחדים הקופה תטען שממילא הסרטן אינו ניתן לריפוי. היא תטען שהסימפטומים עלולים לתעתע בין מצבים שפירים לבין מצבים ממאירים. אכן סיכויי הצלחת התביעה גבוהים בסוגי הסרטן הידועים כניתנים לריפוי. בעבר, סרטן הריאות לא היה ניתן לריפוי, אבל כיום, תרופה כמו קיטרודה עשויה להיות מצילת חיים.

סרטן שחזר

רשלנות תתכן גם בשלב שאחרי הריפוי, עם חזרה של הגידול. רופא רשלן הוא זה למשל שלא בודק את מצב בלוטות הלימפה בבית השחי אחרי סרטן שחזר.

איחור באבחון סרטן

סרטן שלפוחית השתן

פגיעה בשלפוחית השתן נגרמת לרב לאחר שדופן השלפוחית נלחצת במעבר התינוק בתעלת הלידה. או בניתוח.
כיצד ביהמ״ש יקבע שמקורה ברשלנות? בית המשפט יבדוק את התיעוד בעיקר. הרופאים אמורים לתעד את הטיפול חירום כשנוצרת פגיעה – מילוי שלפוחית השתן בנוזל כדי להדגים את הנקב. הגדלה לפרוסקופית תאפשר זיהוי הפגיעה. אם אין בתיעוד תיאור של זיהוי מיידי של הפגיעה בשלפוחית ייטה ביהמ”ש לטובת התובע/ת.

סרטן שד גרורתי

רשלנות רפואית סרטן שד גרורתי מתאר שלב מתקדם של המחלה, של גידול

5/5
דילוג לתוכן