בלט דיסק כתוצאה מתאונת דרכים

דיסקים פועלים כסופגניות ג’לי מיניאטורות בין החוליות. בלט דיסק, כלומר תזוזה של הדיסק, תגרה את שורשי העצבים לאורך עמוד שדרה, תלחץ על עצבים סמוכים ותגרום לדלקת. 

הקרנה לרגל או ליד

בהמשך תהיה הקרנה לגפה, ימין או שמאל, תלוי במיקום הבלט. אם הבלט בצוואר, ההקרנה ליד. אם בגב, ההקרנה לרגליים.

בלטי דיסק כממצא להבדיל מרישום סתמי של ״כאב גב״

בלט דיסק כתוצאה מתאונת דרכים הוא ממצא שיוביל לפיצוי גבוה יותר ביחס לרישום סתמי של ״כאבי גב״ . אם ביקור במיון, רישום של כאבי גב ומעט טיפולי פיזיותרפיה יובילו לפיצוי של 12,000 ש”ח, ממצא של בלט דיסק יעלה את הרף לעשרות אלפי שקלים גם בלי נכות. עם נכות הפיצוי יכול לגדול גם ל-250,000 ש״ח. 

בלט דיסק, פריצת דיסק ובקע דיסק, מה ההבדל ביניהם מבחינה מדיקו לגאלית?

בלט דיסק, פריצת דיסק ובקע דיסק כולם מתארים את אותה בעיה והם שונים זה מזה בכמות הסיבים שנקרעו, באם הג’לטין נשפך החוצה, ובכמה רחוק הדיסק נע. בהיבט המדיקו לגאלי, כלומר מבחינה משפטית, אין משמעות להבדל ביניהם. 

פיצוי כספי

הפיצוי הכספי אינו ע״פ טבלה, אלא תלוי בכמה משתנים. משתנה ראשון הוא אחוז הנכות. קביעתו היא תורה בפני עצמה וראה להלן. המשתנה העיקרי השני הוא גיל, והשלישי הוא השכר. 

אחוזי נכות

האם חובה לקבוע אחוזי נכות?

הבעיה היא שהממצא לכשעצמו לא מחייב קביעה של אחוזי נכות. מבחינת אורטופדים מסוימים המתמנים לקבוע אחוזי נכות, אם לא נמצאה הגבלה בתנועות עמוד השדרה, אין נכות. הפתרון הוא להדגיש את הפגיעה הנוירולוגית, אם קיימת. שיתוק, חולשה, רגישות, זרמים, נימלולים וכיו”ב מזכים באחוזי נכות בתחום הנוירולוגי. רדיקולופתיה / radiculopathy בבדיקת EMG תוכיח את הפגיעה הנוירולוגית.

בלט דיסק

נכות נוירולוגית ואורטופדית

בבג”צ 1634/04 בן ציון פנקס נ’ בית הדין ואח’ נקבע שאפשר וצריך לפסוק נכות בגין שני הליקויים גם יחד – נכות נוירולוגית לצד נכות אורתופדית.

פגיעה בכיס השתן

כריתת דיסק עלולה לגרום גם לפגיעה ביכולת כיס השתן להתכווץ. זאת מתבטאת בתכיפות במתן שתן, בהתרוקנות לא מלאה, עד צורך בשימוש תמידי בצינתור כיס השתן. הדבר יכול להגיע להתפתחות דלקות בדרכי השתן, פגיעה במנגנון הזיקפה, ולפגיעה בכליות בשל תפקוד כיס השתן הלקוי. נכות זו בתחום האורולוגי מתווספת והיא תגרור פיצוי כספי נוסף.

דילוג לתוכן