בלט דיסק כתוצאה מתאונת דרכים

דיסקים פועלים כסופגניות ג’לי מיניאטורות בין החוליות. בלט דיסק כתוצאה מתאונת דרכים בדר״כ, כלומר תזוזה של הדיסק, תגרה את שורשי העצבים לאורך עמוד השדרה, תלחץ על עצבים סמוכים ותגרום לדלקת. 

הקרנה לרגל או ליד

בהמשך תתפתח הקרנה של הכאב לגפה, ימין או שמאל, תלוי במיקום הבלט. אם הבלט בצוואר, ההקרנה ליד. אם בגב, ההקרנה לרגליים.

בלט דיסק, פריצת דיסק ובקע דיסק - מה ההבדל ביניהם מבחינה מדיקו לגאלית?

בלט דיסק, פריצת דיסק ובקע דיסק כולם מתארים את אותה בעיה והם שונים זה מזה בכמות הסיבים שנקרעו, באם הג’לטין נשפך החוצה, ובכמה רחוק הדיסק נע. בהיבט המדיקו לגאלי, כלומר מבחינה משפטית, אין משמעות להבדל ביניהם. 

אחוזי נכות

האם חובה לקבוע אחוזי נכות?​

הממצא לכשעצמו לא מחייב קביעה של אחוזי נכות. מבחינת אורטופדים מסוימים, אם לא נמצאה הגבלה בתנועות עמוד השדרה, אין נכות. הפתרון הוא להדגיש את הפגיעה הנוירולוגית, אם קיימת. שיתוק, חולשה, רגישות, זרמים, נימלולים וכיו"ב מזכים באחוזי נכות בתחום הנוירולוגי. רדיקולופתיה / radiculopathy בבדיקת EMG תוכיח את הפגיעה הנוירולוגית.

בלטי דיסק כממצא להבדיל מרישום סתמי של כאב גב אחרי תאונה

בלט דיסק כתוצאה מתאונת דרכים הוא ממצא שיוביל לפיצוי גבוה יותר. זאת ביחס ביחס לרישום סתמי של כאב גב אחרי תאונה. אם ביקור במיון, רישום של כאבי גב ומעט טיפולי פיזיותרפיה יובילו לפיצוי של 12,000 ש”ח. מנגד, ממצא של בלט דיסק יעלה את הרף לעשרות אלפי שקלים גם בלי נכות. עם נכות הפיצוי יכול לגדול גם ל-250,000 ש״ח. 

בלט דיסק כתוצאה מתאונת דרכים
בלט דיסק

נכות נוירולוגית ואורטופדית: אפשר גם וגם?

בבג”צ 1634/04 בן ציון פנקס נ’ בית הדין ואח’ נקבע שאפשר וצריך לפסוק נכות בגין שני הליקויים גם יחד – נכות נוירולוגית לצד נכות אורתופדית.

פגיעה בכיס השתן

כריתת דיסק עלולה לגרום גם לפגיעה ביכולת כיס השתן להתכווץ. זאת מתבטאת בתכיפות במתן שתן, בהתרוקנות לא מלאה, עד צורך בשימוש תמידי בצינתור כיס השתן. הדבר יכול להגיע להתפתחות דלקות בדרכי השתן, פגיעה במנגנון הזיקפה, ולפגיעה בכליות בשל תפקוד כיס השתן הלקוי. נכות זו בתחום האורולוגי מתווספת והיא תגרור פיצוי כספי נוסף.

5/5
דילוג לתוכן