ביטוח לאומי – תאונות עבודה

תאונות עבודה מקנות זכויות בביטוח לאומי. למעשה בביטוח לאומי קיימות שתי מחלקות: נכות כללית ונכות מעבודה. נכות מעבודה היא של ה-vip מביניהן. במובן זה שכבר מ-10% נכות משולמים פיצויים.

אחרי כמה זמן לשוב לעבודה?

ברור שהתשובה לכך תלויה במצב הרפואי. אבל לפני 10 שנים נפגע עבודה יכול היה לשבת בבית משך שנה באישור רופא. כיום המוסד לביטוח לאומי מגביל תשלום ימי מחלה ל-90 ימים, גם בפגיעה הדורשת תק׳ החלמה ארוכה.

הפתרון בשנת 2020 הוא להגיש בקשה מוקדמת לנכות וטופס נכה נזקק.

שכירים

לשכירים ישולמו 75% מההכנסה לפי 3 החודשים שקדמו ל-1 בחודש שבו נפסקה העבודה בשל התאונה. לרבות שעות נוספות, פרמיות ומענקים. 

נפגע שלא קיבל שכר מלא ב-3 החודשים יוכל לפנות ולהסביר כי בגלל אישורי מחלה, חופשה או סיבה מוצדקת אחרת הוא לא קיבל שכר. 

עצמאים

אצל עצמאים הסכום יחושב לפי ההכנסות בדיווחי המס והשומות. כשמדובר בעסק טרי החישוב יהיה יחסי לתשלום המקדמות והאסון הכלכלי הזה נקרא ״גמלה חוסמת״.  

נכות

לשם קביעת אחוזי נכות, הנפגע עומד בפני ועדה. לפני כן כדאי לקבל ייעוץ רפואי ומשפטי. לאחריה, משולם מענק. בנכות שבין 9% ו-19%, וקצבה חודשית מעל. 

נכות זמנית בתאונת עבודה

לאחר ההכרה של ביטוח לאומי בתאונה תתקיים ועדה שלא תמהר לקבוע אחוז נכות לצמיתות. הוועדה תדון ראשית בנכות זמנית והתשלום יהא לפי המשכורת והנכות. האם הגימלה תיפסק אם חזרתי לעבודה? לא. 

לאחר 90 יום - ״הטופס הסודי״

הבעיה הגדולה מתקיימת כאשר הנפגע שנמצא בנכות לא חזר לעבודה והוא נכנס לקושי כלכלי כי תשלום המשכורת מוגבל ל-90 יום ואף אחד בביטוח לאומי לא יגיד לו איך לפתור את הבעיה.

הפתרון הוא מה שאנו מכנים במשרד ״הטופס הסודי״ (ראה מסגרת). הטופס הסודי הוא טופס נכה נזקק עליו מחתימים את המעסיק ומגישים כדי להמשיך ולקבל קצבה של 100% עד תום הנכויות הזמניות. 

חישוב נכות זמנית בתאונת עבודה

לשם חישוב נכות זמנית ראה מחשבון כאן.
מתי מקבלים תשובה? תוך שבועיים, אבל אפשר לבקש שם משתמש וסיסמא לאתר הביטוח הלאומי ולבדוק לפני כן.  

טפסים

5/5
דילוג לתוכן
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/orendin/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/orendin/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/orendin/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 110