אספיקציה

אספיקציה בלידה (בעברית: תשניק, או תשניק סב לידתי) מתארת מצב של חוסר חמצן (היפוקסיה) ליילוד סביב הלידה. זהו מצב חירום הדורש מהרופאים התערבות מהירה.

כיצד מגלים אספיקציה בלידה?

המוניטור רומז לאותה בעיה. הוא יסגיר את מצוקת העובר כי הוא עוקב אחר תנודות קצב הלב. אם התינוק במצוקה כי הוא אינו מקבל מספיק חמצן, הוא יסבול מדופק מואץ (טכיקרדיה עוברית).  לכן בתיקי רשלנות רפואית הטענה בדר״כ תהיה להתעלמות מהמוניטור ואיחור בכניסה לניתוח קיסרי.

מה ההבדל בין היפוקסיה לאספיקציה?

אספיקציה

היפוקסיה מתארת מצב לא מהותי של חוסר חמצן, כמו במצב שבו אחוז החמצן באויר יורד. אספיקציה היא המינוח הנכון לתשניק בלידה כי היא מתארת ירידה חדה ומשמעותית בחוסר חמצן.

מדוע אספיקציה בלידה חוזרת ועולה בתביעות רשלנות רפואית?

הקשר הסיבתי שבין אספיקציה בלידה לנזק מוחי

פסק הדין האחרון שיצא מהעליון שעניינו אספיקציה בלידה הוא זה של השופט עמית בע”א 6992/09 לזר נ’ הדסה. למרות שהתביעה נדחתה דומה שהתמעטו שם הדרישות הוכחת הקשר הסיבתי שבין אספיקציה בלידה לנזק מוחי: 

שיתוק מוחין

שיתוק מוחין (CP, מאנגלית: Cerebal Palsy) הוא מונח רפואי המתאר נזק נוירו-התפתחותי. הנזק מתבטא במגבלות תנועה, הפרעות קוגניטיביות והפרעות קשב

רשלנות רפואית בלידה

רשלנות בלידה מציבה שאלה ראשונה מהותית: האם הנזק לנולד (מוחי או אחר) אינו תלוי בבית החולים כמו מום מולד או סיבוכי פגות או שהוא נזק אופייני לרשלנות כמו איחור בכניסה לניתוח קיסרי בהיפרדות שליה. נפנה תחילה לנוירולוג ילדים שאם ישיב כי מדובר בנזק אופייני למצוקה עוברית בלידה נמשיך לגניקולוג שיתייחס לאיחור בכניסה לניתוח קיסרי וזהו המקרה הקלאסי.

תשניק

ציון אפגר

ציון אפגר נמוך נדרש כדי להוכיח שהנזק בגלל אספיקציה, אבל כמאמר ביהמ״ש הוא אינו ראה וקדש. ציון אפגר ניתן ל-5 נתונים: נשימה, דופק, צבע, תגובה לגירוי, וכוח שרירים (טונוס). כל פרמטר זוכה לניקוד שבין 0 ל-2 והניקוד המקסימלי הוא 10. ציון אפגר של 7-10 בדקה 5 לא מסגיר אירוע בלידה, ציון 1 או בין 0-3 בדקה החמישית ואילך בהחלט כן. אבל כפי שאמר ביהמ״ש האפגר אינו "מדע מדויק" אלא סובייקטיבי ומהימנותו תלויה במיומנות הצוות הרפואי. ​

הנשמה באמבו

לשאלה האם הנשמה באמבו מעידה על הנזק מספיק לקרא את מה שכתב שופט העליון עמית בהקשר הזה: ״העובדה שלאחר הלידה המערער נזקק רק להנשמה קצרה באמבו מעידה על כך שלא סבל מאירוע איסכמי לאחר הלידה, בעוד שיילודים הסובלים מנזק מוחי עקב תשניק נזקקים להנשמה אקטיבית ואגרסיבית של ממש ולעיתים אף להחייאה״. מאידך, עמית עצמו קבע שאין מדובר ברשימה מחייבת.

5/5
דילוג לתוכן