אסטרוציטומה

אסטרוציטומה (Astrocytoma) היא גידול מוחי שיכול להופיע במח הגדול, במח הקטן ובגזע המח, ושיעורו הוא 40% מכלל הגידולים בילדים. הוא נקרא כך משום שצורתו דמוית כוכב – אסטרוציטים.

אסטרוציטומה על חוט השדרה

אסטרוציטומה מופיעה גם על חוט השדרה. אבל לא מעבר למח או לגב. 

כיצד משפיעים סיכויי ההחלמה על ההחלטה אם לתבוע?

אסטרוציטומה, אם אובחנה כשצריך היה לאבחן, וודאי בדרגה ראשונה ניתנת להסרה במלואה. אבל לא כשהיא מאובחנת באיחור. גם סיכויי דרגה 2 הם טובים. ֿאז בדרך כלל לא ניתן להסיר את הגידול לחלוטין. תלוי בסוג הגידול, באזור בו הוא נמצא, בשאלה האם המיקום ובו הגידול נגיש, והאם הגידול מגיב לטיפולים כימותרפיים והקרנות. 

באסטרוציטומה דרגה 4, כבר סיכויי ההישרדות נמוכים מאוד, של פחות משנה. גילוי אסטרוציטומה רק בשלב הזה, חייב להוביל לתביעות רשלנות רפואית. מדוע? כי בקלות אפשר לטעון שהאבחון פוספס זמן ממושך ובאבחון מוקדם, כשהגידול היה בר ריפוי, היה ניתן להמשיך ולחיות חיים רגילים, לעבוד ולהשתכר. 

האם לתבוע?

השאלה היא האם בזמן המקביל לשלב 1 או 2 היו תלונות שחייבו את הרופא לבדיקה או הדמיה. כעקרון אם הכאבים נמשכים ואין אבחון אלא כעבור שנה כאשר בדיקת MRI מגלה אסטרוציטומה אין סיבה שלא.  

רשלנותו של הרופא היא שלא הפנה את התובע לבדיקה נוירולוגית באף לא מאחת הפעמים שבהם התייצב המטופל עצמו והתלונן על כאב בגב או ראש. משום שכאב גב או ראש אופייני רק לגידול צריך שתהיה סדרה של התייצבויות. רשומות רפואיות שלא מתעדות את אופי התלונות, כמו תדירות, ארעיות וזמן לא מותירות אפשרות לרופא להתגונן.

המקרים הגדולים ביותר של כאב וסבל הם הכרוכים בפרפלגיה, קוואדרפלגיה או חלילה מוות, להם גרמה האסטרוציטומה. 

5/5
דילוג לתוכן