אירוע מוחי

אירוע מוחי (“שבץ”, ומאנגלית: Stroke או Cerebro Vascular Accident ובקיצור CVA) מתאר הפרעה פתאומית באספקת הדם למוח. בטיפול נכון יימנע נזק נוירולוגי, ובלי אבחון וטיפול יישאר המטופל עם נזק נוירולוגי.

אנוריזמה

ההפרעה הפתאומית היא בדרך כלל בגלל 2 סיבות: אנוריזמה מוחית (״מפרצת מוחית״ בעברית), שהיא התעבות של העורק וקרע. התוצאה היא דליפה פתאומית שתוביל לדימום תת עכבישי. שכן הדליפה מתרחשת בחלל התת-עכבישי שמקיף את המח.

מהי דליפת אזהרה קטנה לפני אירוע מוחי

לעיתים נדירות מתגלה מפרצת לפני שהיא מתחילה לדלוף. התסמין הראשוני הוא בדרך כלל כאב ראש שנמשך יותר משעה, לפי תיאורים “כאב הראש הפתאומי הגרוע ביותר שחוויתי אי פעם”. הקאות ועורף נוקשה הם תסמינים מצטברים אחרים. בכדי לאשר את האבחנה מבוצעת בדיקת CT ודיקור מותני. בכ-50% מהמקרים קיימת “דליפת אזהרה קטנה” לפני שהקרע החמור מתרחש.  

מתי ניתן לתבוע את ביטוח לאומי?

דחק, סטרס והתלהמות יצרים הם גורמי סיכון ואם האירוע המוחי אירע בגללם בעבודה ניתן לדרוש הכרה באירוע כתאונת עבודה. רק שצריך להוכיח קשר לאירוע חריג בעבודה. "חריגות האירוע" נבחנת מנקודת מבטו הסובייקטיבית של העובד. כלומר העובדה שאדם הוא רגיש או מתרגש בקלות אינה בעוכריו. בעיקר חשובה סמיכות הזמנים בין האירוע החריג והופעת סימני המחלה. בעב"ל 208/09 לב נ׳ המל״ל קבע מומחה ביהמ״ש כי התרגשות (חיובית) או התרגזות (שלילית) יכולה להחשב באותה המידה.

מתי את המוסד הרפואי בגין רשלנות רפואית?

ניתן לתבוע בגין רשלנות רפואית אם לא פעלו בתוך לוח הזמנים המוכר. הדמיה מהירה של עורקי הצוואר תזהה היצרות בעורקים ותאפשר התערבות כירורגית או זריקת tpi. מקובל לעשות זאת תוך 72 שעות. בבתי החולים הגדולים זמינות הרופא המתאים לטפל הפכה לסטנדרט. באחרים פחות. גם הרופא בקופת החולים עלול להתרשל. למשל אם הוא לא מפנה למיון בהופעה של סימנים. אלה כוללים חולשה או הרדמות של הפנים, הזרוע או הרגל, קושי בדיבור וכיו"ב.

תרופות שגורמות לאירוע מוחי

גם תרופות עלולות לגרום לנזק. מי שיתבע אז יהיה מי שרשם מרשם. במשרדנו מתנהל תיק של מטופל שנטל סטרואידים במינון שגוי במרשם רופא, שהעלה את לחץ הדם וגרם לאירוע. ככל שלחץ הדם גבוה יותר, כך גדל הסיכון לקרע בעורק.  

הסטרואידים היו הגורם שעורר את האירוע. אפילו כשקיים רקע קודם. למשל, פגם מבני בכלי דם מוחי, או אם קיים פגם לבבי מסוג ASD (״חור״ בלב), די בטריגר, בדחק הנפשי כדי להכיר בקשר הסיבתי.   

אנוריזמה מוחית

פיצוי בתביעות נזיקין

ביהמ״ש יחשב פיצוי בתביעות נזיקין בשונה מנפגע לנפגע. זאת לפי פרמטרים של שכר, נכות, תק׳ אי כושר, הוצאות רפואיות, ותלות

נכות מעבודה

נכות מעבודה היא השלב השני בביטוח לאומי בעת תאונת עבודה או מחלת מקצוע. בשלב הראשון עתרנו להכרה בתאונה כתאונת עבודה.

דימום תת עכבישי

הגדרה דימום תת עכבישי הנו דימום מוחי. בכ-80% מהמקרים הדימום נגרם מטראומה. בדר״כ בעקבות פגיעה בראש או מפרצת (אנוריזמה). ביתר המקרים, הדימום נובע מפגם

5/5
דילוג לתוכן