איחור באבחון גידול בחלל הפה

סרטן חלל הפה

סרטן חלל הפה עלול להיות קטלני, כשהאבחנה מאוחרת מדי. הגידול ימשיך ויגדל, ישלח גרורות, ונק’ האל תחזור תוחמץ. הגידול עלול להופיע בשפתיים, בלחיים, בלשון, בחניכיים, תחילה בלא כאב. מעבר לנזק הישיר, תיתכן פגיעה נפשית ואובדן תדמית גוף עם קשיי תפקוד של אכילה ודיבור

קרצינומה בפה או אפטה

הנגע האלים יכול להיות דומה לכיב (אפטה), אך בין כיבים אלו לכיבים טרום-ממאירים קיים שוני. הממאירות, בדרך כלל של קרצינומה, גורמת להופעת נגעים אדומים או לבנים. אם כי גם סרקומה בפה נפוצה.

גידול בפה

תביעה בשל איחור באבחון גידול בפה תתייחס לסבירות האבחנה. בית המשפט ייתן דעתו לדרך הרישום בה נקט הרופא. בייחוד יברר אם הרופא נתן משקל לגורמי הסיכון כמו עישון, מגדר, והגיינה אוראלית. רופא שאינו משקיע 20 שניות בבדיקת חלל הפה מתרשל. 

אבחון על ידי רופא שיניים

הפרקטיקה שהחלה היא להפנות מטופלים עם תלונות על נגעים בחלל הפה למומחים בתחום כירורגיית הפה והלסת. זאת כי הם טובים  להבחין בין אפטה לבין גידול המתחזה לכיב. אם יתקשה באבחנה יעקוב שבועיים אח”כ אחר הטיפול בכיב. אם לא השתכנע שמדובר בכיב, ימליץ על ביופסיה לאבחון מדויק של סוג הגידול. המשך הזיהוי כבר יתבצע באמצעות CT או MRI, ואיתור הגרורות באמצעות PET-CT. שמא הגידול בפה הוא גרורה של גידול הקיים במקום מרוחק אחר בגוף. או שהגידול בפה אחראי ליצירת גרורות. בדר״כ גרורות לבלוטות הלימפה של הצוואר ומשם לריאות, לכבד ולעצמות השלד.

גידול בפה
5/5
דילוג לתוכן