• ירושלים 28, חדרה | הארבעה 28, ת״א
  • 052-5299-555

איחור באבחון גידול בחלל הפהסרטן חלל הפה

סרטן חלל הפה עלול להיות קטלני, אם אובחן מאוחר מדי. הימנעות מבדיקה, תביא למצב שהגידול ימשיך ויגדל, ישלח גרורות, הגידול לא יוסר, ונק’ האל תחזור תוחמץ. הגידול עלול להופיע בשפתיים, בלחיים, בלשון, בחניכיים, תחילה בלא כאב. מעבר לנזק הישיר, תיתכן פגיעה נפשית ואובדן תדמית גוף עם קשיי תפקוד של אכילה ודיבור. 

אפטה או סרטן

הנגע האלים יכול להיות דומה לכיב (אפטה), אך בין כיבים אלו לכיבים טרום-ממאירים קיים שוני. הממאירות, בדרך כלל של קרצינומה, גורמת להופעת נגעים אדומים או לבנים. גם סרקומה בפה נפוצה.

 

איחור באבחון גידול סרטני בפה

תביעה בשל איחור באבחון תתייחס לסבירות האבחנה. בית המשפט ייתן דעתו לדרך הרישום בה נקט הרופא ובייחוד יברר אם הרופא נתן משקל לגורמי הסיכון כמו עישון, מגדר, והגיינה אוראלית. רופא שאינו משקיע 20 שניות בבדיקת חלל הפה במקרה של סימפטום מחשיד (למשל הפרעות בתנועת הפה) לאיתור סימן לגידול הוא רופא רשלן. 

הפרקטיקה שהחלה היא להפנות מטופלים עם תלונות על נגעים בחלל הפה למומחים בתחום כירורגיית הפה והלסת כי הם טובים בלאבחן גידול טוב יותר מרופא משפחה. רופא שיניים סביר יידע להבחין בין אפטה לבין גידול המתחזה לכיב. אם יתקשה באבחנה יעקוב שבועיים אח”כ אחר הטיפול בכיב. אם לא השתכנע שמדובר בכיב, ימליץ על ביופסיה לאבחון מדויק של סוג הגידול. המשך הזיהוי כבר יתבצע באמצעות CT או MRI, ואיתור הגרורות עשוי לכלול גם סריקה כלל גופית באמצעות PET-CT שמא הגידול בפה הוא גרורה של גידול הקיים במקום מרוחק אחר בגוף. או שמא הגידול בפה אחראי ליצירת גרורות. בדר״כ גרורות לבלוטות הלימפה של הצוואר ומשם לריאות, לכבד ולעצמות השלד.

גידול בחלל הפה

גידול בחלל הפה

אורן בושרי, עו"ד
דילוג לתוכן