גידול בחלל הפה

גידול בחלל הפה

אורן בושרי, עו"ד

קרצינומה - תסמינים ופרוגנוזה

סרטן בחלל הפה, אם התגלה מוקדם, יציל חיים, והוא עלול מאידך, להיות קטלני, אם אובחן מאוחר מדי. הנגע האלים יכול להיות דומה לכיב (אפטה), אך בין כיבים אלו לכיבים טרום-ממאירים קיים שוני. הממאירות, בדרך כלל של קרצינומה, גורמת להופעת נגעים אדומים או לבנים.

תביעה

תבעה אם תוגש תתייחס לסבירות האבחנה. כדי לבחון אם הרופא התרשל באבחנה בית המשפט ייתן דעתו לדרך הרישום בה נקט הרופא ובייחוד יברר אם הרופא נתן משקל לגורמי הסיכון כמו עישון, מגדר, והגיינה אוראלית. עלייה סטטיסטית מוכרת בקרב מדוכאי חיסון ובאנשים שנחשפו לנגיף הפפילומה, גם דרך מין אוראלי, אם כי זמן הדגירה שם הוא של עשרות שנים. רופא סביר, לכן, לא יוותר על אנמנזה ויתחקר את הפציינט לגבי בת זוגו. הוא יעשה זאת משום שוירוס פפילומה, הנוכח אצל האשה ומועבר באמצעות מין אוראלי מגביר סיכון לסרטן בחלל הפה אצל בן הזוג. מוכרת גם מחלה אוטואימונית שמעלה אף היא את הסיכון לסרטן חלל הפה.

רופא שאינו משקיע 20 שניות בבדיקת חלל הפה במקרה של סימפטום מחשיד (למשל הפרעות בתנועת הפה) לאיתור סימן לגידול הוא רופא רשלן. הימנעות מבדיקה, תביא למצב שהגידול ימשיך ויגדל, ישלח גרורות, הגידול לא יוסר, ונק' האל תחזור תוחמץ. הגידול עלול להופיע בשפתיים, בלחיים, בלשון, בחניכיים, תחילה בלא כאב.

מעבר לנזק הישיר, תיתכן פגיעה נפשית ואובדן תדמית גוף עם קשיי תפקוד של אכילה ודיבור. 

רשלנות רופא שיניים

הפרקטיקה שהחלה לנהוג היא להפנות מטופלים עם תלונות על נגעים בחלל הפה למומחים בתחום כירורגיית הפה והלסת כי הם טובים בלאבחן גידול טוב יותר מרופא משפחה.  

רופא שיניים סביר יידע להבחין בין אפטה לבין גידול המתחזה לכיב. אם יתקשה באבחנה יעקוב שבועיים אח"כ אחר הטיפול בכיב. אם לא השתכנע שמדובר בכיב, ימליץ על ביופסיה לאבחון מדויק של סוג הגידול. המשך הזיהוי כבר יתבצע באמצעות CT או MRI, ואיתור הגרורות עשוי לכלול גם סריקה כלל גופית באמצעות PET-CT שמא הגידול בפה הוא גרורה של גידול הקיים במקום מרוחק אחר בגוף. או שמא הגידול בפה אחראי ליצירת גרורות. בדר״כ גרורות לבלוטות הלימפה של הצוואר ומשם לריאות, לכבד ולעצמות השלד.

מכל אלה, ההמלצה המשפטית היא לפתוח בבירור מדיקו-לגאלי בכדי לשקול הגשת תביעה כנגד הרופא.

עורך דין נזיקין בחדרה

המשרד

המוטו
המשרד נוסד לפני 18 שנים והוא מונה עו"ד בכיר אחד כך שהמלאכה המשפטית מתבצעת על ידי עורך הדין עמו הלקוח נפגש. באופן זה, התיק לא "מתגלגל" לעו"ד זוטר או מתמחה.
עורך דין נזקי גוף בחדרה

כרטיס ביקור

פרסטיז'
עו"ד אורן בושרי שימש כפרשן משפטי של YNET ועיתון הארץ באירועי נזיקין מתוקשרים, בפרשת דודו טופז, דליפת הגז ובפרשת המוקש ברמה"ג. ברדיו שימש פרשן בתחנת 103FM.
אורן בושרי

אודות עורך הדין

נסיון ומוניטין
עו"ד אורן בושרי מתמחה בנזיקין ורשלנות רפואית עם מוניטין בכל הערכאות, לרבות נצחונות משפטיים בבית המשפט העליון ובבית הדין הארצי לעבודה.
Rating: 5.0/5. From 2 votes.
Please wait...