• ירושלים 28, חדרה | הארבעה 28, ת״א
  • 052-5299-555

אובדן ראייההיפרדות רשתית

תביעות כנגד רופאי עיניים בשל איחור באבחון היפרדות רשתית מציגות תמיד סיפור די דומה. בדר״כ ראשיתן בתלונות ראשוניות על חדות ראייה או על כתמים שלא נענות ברצינות מצד הרופא. הרופא יאבחן אבחנה סתמית כשלמעשה הבעיה היא אקוטית יותר. 

אחרי זמן מה המטופל יגיע לעיוורון מוחלט ואז יתברר שהוא סבל מלכתחילה מ”היפרדות רשתית”. ניסיון חלקי ומאוחר להצמדת הרשתית בניתוח, בדר״כ לא מצליח.

החמצת האבחנה תביא לנזק עצבי בלתי הפיך לרשתית כי זמן היפרדות ממושך גורם לנזק בלתי הפיך.

פסוידוטומור צרברי - בצקת בראש עצב הראייה

רופא שלא מפנה לבדיקת קרקעית העין

  • רשלנות רפואית של רופא עיניים מוכרת גם באבחנה של ״פסוידוטומור צרברי״ שהוא למעשה לחץ תוך גולגולתי. ראש עצב הראייה הוא הוא אזור שטוח וכאשר מצטברת במקום בצקת האזור משתנה מ״שטוח״ ל״תפוח״ וזהו תמרור אזהרה ראשון לקיומו של גידול מוחי. הבצקת מתגלה בבדיקה פשוטה של קרקעית העין. הבצקת נקראת גם בצקת הדיסקות או פפילאדמה (Papilledema)) והיא למעשה תוצר של הלחץ התוך-גולגולתי. הממצא הזה מחייב טיפול מכמה טעמים:
  • כדי למנוע ניוון של ראש עצב הראייה
  • כדי למנוע נזק לשדה הראייה
  • כדי לשלול גידול מוחי.

בצקת הדיסקות

בצקת הדיסקות מאופיינת בכאבי ראש בצורות שונות, טשטוש ראייה חולף המוחמר בשינוי מנח הראש, ולעיתים בטנטון (צפצופי אוזניים) ודיפלופיה (ראייה כפולה). בקרב ילדים התסמינים שונים.  

קצב ההידרדרות שונה ממטופל אחד למשנהו אבל אובדן ראייה יכול להיות בתוך מספר ימים כשאז הלחץ התוך גולגולתי עולה בצורה פתאומית וחדה. רופא סביר יבצע בדיקת קרקעית העין, בדיקת ניקור מותני (וידגום את נוזל חוט השדרה), יברר את היקף הלחץ בגולגולת ויחל בטיפול. רופא רשלן במחדליו יאפשר הידרדרות עד כדי עיוורון. 

אוטם עצב הראייה שנגרם בשל רשלנות רפואית

אובדן ראייה פתאומי יכול לנבוע גם מאוטם של ראש עצב הראייה. בצורתה הדלקתית, המחלה מתאפיינת בנזק מדלקת של כלי דם בכל הגוף כולל באלה המספקים דם לעין ולעצב הראיה. התוצאה היא ירידה חדה בראייה לרבות נזק לשדה הראייה. 

דלקת עצב הראייה

תביעות רשלנות רפואית מוגשות בעניין דלקת עצב הראייה מוגשות כנגד הרופא שלא זיהה הפרעה בתפקוד עצב הראייה, או את ההפרעה בזרימת הדם. רופא שכזה לא יידע לטפל מהר ככל האפשר בסטרואידים, ובכך הוא לא ימנע נזק לעין השנייה. רופא סביר יפנה בסדר הזה, לשקיעת דם וספירת דם לזיהוי הדלקת, ביופסיה, ותרופות נוגדות דלקת (בסטרואידים). 

דילוג לתוכן