סרטן בעמוד שדרה מוביל אותנו לדיון רפואי משפטי בשאלת מועד האבחון – שמא באיחור או בזמן. התשובה לשאלה זו הנה בעלת משמעות מרחיקת לכת בהיבט סיכויי ההחלמה של המטופל. ראשית, בגלל קרבתו לחוט שדרה – אותו חוט המקשר בין המוח לבין מערכת העצבים ההיקפית. כל לחץ על חוט השדרה משפיע על איברים מרוחקים כמו גפיים ואורטופדים לא חושבים דווקא על גידול כאבחנה מבדלת לכל תלונה בפניהם. הם חושבים ראשית על פגיעות אורטופדיות מוכרות וזה סביר. העניין הוא שאחרי ששוללים פגיעות אורטופדיות קלאסיות, עליהם לחשוב גם על גידול.

על המטופל לנסות להוכיח כי את הגידול היה ניתן לאתר קודם לכן, למשל בבדיקת הדמיה אליה היה אמור להיות מופנה. בסימפטומים מסוימים עליו לטעון שהיה ניתן לאתר את הגידול בבדיקה נוירולוגית פשוטה, בדיקה של טונוס (מתח), כוח גס, או החזרים גידיים. ספסטיות ברגליים, שהיא התכווצות יתר של השריר, היא דוגמא טובה לתמרור אזהרה לבעיה בחוט השדרה מעל נקודה מסוימת וכאשר אין הפרעה בידיים, פירושה בעיה בעמוד השדרה החזי.

איחור באבחון סרטן בעמוד שדרה שונה מאיחור באבחון גידול במקום פחות "אסטרטגי" לגוף. בתביעה כזו, הנזק גדול שכן מערכת העצבים בלתי ניתנת כמעט לשיקום. כמובן שגם הפיצוי הכספי יהיה גדול.

 

 

No votes yet.
Please wait...