סרטן בעמוד השדרה מוביל אותנו לדיון רפואי משפטי בשאלת מועד האבחון – שמא באיחור או בזמן. התשובה לשאלה זו הנה בעלת משמעות מרחיקת לכת. בגלל הקרבה לחוט שדרה – אותו חוט המקשר בין המוח לבין מערכת העצבים ההיקפית. כל פגיעה בחוט השדרה משפיעה על איברים מרוחקים כמו גפיים.

איחור באבחון סרטן בעמוד שדרה

אורטופדים לא חושבים דווקא על גידול כאבחנה מבדלת. הם חושבים ראשית על פגיעות אורטופדיות מוכרות וזה סביר. העניין הוא שאחרי ששוללים פגיעות אורטופדיות קלאסיות, עליהם לחשוב גם על גידול.

על הניזוק החי (או על המשפחה כשהניזוק נפטר) לטעון כי את הגידול היה ניתן לאתר קודם לכן, למשל בבדיקת הדמיה אליה היה אמור להיות מופנה. בסימפטומים מסוימים עליו לטעון שהיה ניתן לאתר את הגידול בבדיקה נוירולוגית פשוטה, בדיקה של טונוס (מתח), כוח גס, או החזרים גידיים. ספסטיות ברגליים, שהיא התכווצות יתר של השריר, היא דוגמא טובה לתמרור אזהרה לסרטן בעמוד השדרה בחוט השדרה מעל נקודה מסוימת. כאשר אין הפרעה בידיים, פירושה בעיה בעמוד השדרה החזי.

מה נתבע בעת אבחון סרטן בעמוד השדרה

איחור באבחון סרטן בעמוד השדרה שונה מאיחור באבחון גידול במקום פחות "אסטרטגי" לגוף. בתביעה כזו, הנזק גדול שכן מערכת העצבים לאורך עמוד השדרה בלתי ניתנת כמעט לשיקום. כמובן שגם הפיצוי הכספי יהיה גדול. אם לא מאובחנת המחלה בשלב בו ניתן היה לרפאה, הפציינט ימות ביסורים. במקרה זה התביעה צריכה לכלול התייחסות לאובדן חיים. אם הפציינט שרד את המחלה, התביעה תתייחס לכאב וסבל שהיה כרוך בחיים עם המחלה. זאת בקיזוז הזמן הראשוני שאינו קשור ברשלנות.  למעשה הטענה תהא שעם טיפול נכון הסבל היה קצר יותר.

טיפול שכיח בגרורות לעמוד השדרה היא טיפול הקרנתי. טיפול כימותרפי מותאם לפי מהות הגידול וטיפול ביולוגי נועד להצר את קצב צמיחת הגידול אם נמצא דרך דיכוי הורמון האסטרוגן. טיפול כירורגי מהיר נעשה בחירום בכדי להשיג שיפור מהיר ולמנוע הידרדרות בנק' זמן קריטית. בכל אלה, ייסורים משל עצמם. זיהוי מוקדם היה אמור לחסוך את כל אלה.

 

 

No votes yet.
Please wait...