אחוזי נכות

נכות אחר קיבוע בעמוד שדרה צווארי מוגדרת בסעיף 37 לתקנות. קיבוע בעמ"ש צווארי המותיר זווית נוחה מקנה 30% נכות וזווית שאינה נוחה, נכות של 50%.
כיצד מבדילים הרופאים בין זווית נוחה וזווית שאינה נכונה? זווית נוחה משמעה לפי התקנות זווית ש״אינה עוברת את הקיפוזיס הנורמלית ואין אנגולציה צדדית או קדמית-אחורית חדה״. כלומר משחק של זוויות והטיות במעלות.

השוואה בין הנכויות המתייחסות לצוואר ולגב עליון מראה שוני בולט לטובת הצוואר: קיבוע עמוד השדרה הגבי יקנה 10% נכות בזווית נוחה ו-30% בלבד ב״זווית שאינה נוחה״.
גם ביחס לקיבוע עמוד שדרה מותני קיימת העדפה לצוואר. שם, התקנה קובעת 50% רק אם מטופל הגיע למצב של ״דפורמציה קשה עם הפרעה בולטת״.

בקיבוע חוליה אחת בלבד, רופאים מסוימים נוטים לראות סיבה להפחית מהנכות.

כך או כך, זו נכות ע"פ נתיב אחד, ונתיב אחר מאפשר לטעון להגבלה בתנועות עמוד השדרה הצווארי ולדרוש אחוזי נכות על בסיס ההגבלה הזו.

מישורי תנועה

בביטוח לאומי, לעיתים הפרוטוקול לוקה בחסר, והוועדה לא מפרטת אם מצאה הגבלות בכל ששת המישורים. בית הדין, בתיק ב"ל 21767-12-15, שמעון שרביט נ' המל"ל, קבע שאין די בפירוט של שני מישורי תנועה והחזיר את הדיון לוועדה כדי שתפרט יותר. נקבע שההחלטה לא נומקה באופן בו ניתן לעמוד אחר הלך מחשבתה של הועדה מבלי לפרש את ההחלטה או להסיק מסקנות שאינן מופיעות בה, וכי על הוועדה להסביר במנומק את קביעותיה.

נכות זמנית

נכות זמנית, קרי אחוזי נכות עד להתגבשות הנזק, בדר״כ שנה, נקבעים לפי חומרת הניתוח ולפי מידת ההחלמה. יש לטעון בפני הגורם הקובע כי קיימות סיבות רבות לנכות זמנית גבוהה של 100%: א. הצורך בלבישת מחוך לקיבוע הגב. ב. יש צורך בהגבלת פעילות עד איחוי מלא של החוליות. ו-ג. האיסור הרפואי על כיפוף או סיבוב הגב בחודשים הראשונים לאחר הניתוח, ועל פעילות ספורט בחצי שנה עד השנה הראשונה שלאחר הניתוח. 

 


 

Rating: 5.0. From 1 vote.
Please wait...